WAKACYJNA WYPRZEDAŻ DO -40%
Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już jutro

Gaz pieprzowy - jak działa oraz rodzaje gazów

Gaz pieprzowy - jak działa oraz rodzaje gazów

Gaz pieprzowy to niezwykle efektywne, a zarazem łatwe w użyciu narzędzie do samoobrony. W porównaniu do wielu innych środków jest łatwy do przechowywania, zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga użycia siły. Z infografiki dowiedz się, jakie są rodzaje gazów pieprzowych, jak czytać ich skład, gdzie celować i jak wygląda pierwsza pomoc po użyciu gazu pieprzowego.

3 formy wyrzucania gazu z zasobnika

Wyróżnia się trzy formy wyrzucania gazu pieprzowego z zasobnika. Najpopularniejszy z nich to stożek lub tzw. chmura. Substancja jest bardziej rozproszona, co decyduje o jej dalekim zasięgu, ale jest przez to podatna na podmuchy wiatru.

Strumień posiada większy zasięg od wyżej wymienionej formy stożka (chmury). Wymaga nieco większej precyzji przy celowaniu. Jest za to mniej podatny na panujące w momencie użycia warunki pogodowe.

Gaz w formie żelu lub piany stanowi najmniejsze zagrożenie chmurą zwrotną. Sprawia, to że ten rodzaj gazu może być stosowany w zamkniętych pomieszczeniach.

Celowanie gazem pieprzowym

Zanim zaczniesz celować w napastnika, wykorzystaj element zaskoczenia. Możesz na przykład nieuzbrojoną dłoń wysunąć w przód, a zaraz za nią wyciągnąć rękę z palcem na dyszy zasobnika gazu pieprzowego już gotowego do rozpylenia.

Najlepiej celuj w okolice twarzy – oczy, nos, usta. Mocne pieczenie spojówek sprawi, że przeciwnik mimowolnie je zamknie, wdychanie gazu powoduje problemy z oddychaniem i mocne pieczenie w gardle. Osoba spryskana gazem pieprzowym odczuwa także pieczenie skóry.

Ważna informacja! Jeżeli używasz gazu pieprzowego w postaci chmury lub strumienia weź pod uwagę siłę i kierunek wiatru.

Pierwsza pomoc

Jeśli przypadkowo rozpylisz gaz pieprzowy ze szkodą dla siebie lub innych. Po pierwsze nie panikuj i nie trzyj twarzy! Umyj dokładnie swoje dłonie. Skórę przemywaj płynnym tłuszczem roślinnym lub mlekiem. Możesz także użyć chusteczki neutralizującej.

Uwaga! Nie używaj do przemywania skóry podrażnionej gazem ciepłej wody, gdyż może ona spotęgować działanie OC!