Gaz pieprzowy - ważne informacje
Miotacze gazu pieprzowego, zarówno ręczne jak i pistoletowe, to legalne i skuteczne akcesoria obronne. Aby świadomie i bezpiecznie korzystać z ich możliwości, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Ogólna charakterystyka gazów pieprzowych
Tzw. gazy pieprzowe to legalne substancje drażniące bazujące na wyciągu z roślin pieprzowych, które dzięki umieszczeniu w ciśnieniowych pojemnikach, można kierować w stronę napastnika w formie strumienia lub aerozolu.
Najważniejszym składnikiem gazu pieprzowego jest OC (Oleoresin Capsicum). Substancja ta w kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi wywołuje reakcję porównywalną do alergicznej, objawiającą się uczuciem silnego pieczenia, ograniczoną możliwością złapania oddechu i chwilowym oślepieniem. Objawy te składają się na ogólną dezorientację napastnika, dając nam czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.
Reakcja na gaz pieprzowy jest niezależna od progu odczuwania bólu, dzięki temu środek ten jest skuteczny także w konfrontacji z osobami pod wpływem alkoholu, narkotyków lub pod wpływem dużej ilości adrenaliny (pobudzone). Działa również na agresywne zwierzęta.
Istotną zaletą gazu pieprzowego jest fakt, iż w większości przypadków nie powoduje on trwałych obrażeń ani tym bardziej śmierci napastnika. Można go więc bez obaw używać w ramach obrony koniecznej - także w sytuacjach mniejszej wagi niż walka o życie.
Jak nosić?
W zależności od wielkości, modelu i typu miotacza gaz pieprzowy możemy przenosić w kaburze, na klipsie lub luzem w kieszeni.
Kluczową sprawą jest takie noszenie, aby w sytuacji zagrożenia mieć możliwość błyskawicznego, intuicyjnego dobycia. Miotacz gazu pieprzowego na dnie damskiej torebki czy luzem w plecaku będzie bezużyteczny - w stresie, w sytuacji, gdzie liczy się każda sekunda, prawdopodobieństwo, że zdążymy go odnaleźć wśród innych rzeczy i wyjąć, jest bliskie zeru.
Warto też przećwiczyć wyjęcie gazu, zlokalizowanie przycisku bądź spustu i wycelowanie. Poprośmy kogoś o zmierzenie czasu. Nie powinien przekroczyć 2-3 sekund. Taki trening pozwoli nam zweryfikować poprawność metody noszenia i pozwoli działać bardziej odruchowo w sytuacji zagrożenia.
Gdzie kierować?
Najsilniejsze oddziaływanie na napastnika spowoduje strumień / stożek skierowany bezpośrednio w twarz (oczy, nos, usta). Trafienie w szyję lub klatkę piersiową także może odnieść pewien skutek dzięki dyfuzji cząstek aerozolu i podrażnieniu samej skóry, jednak efekty pojawią się wolniej i będą słabsze.
Ograniczenia
Gaz pieprzowy zaczyna w pełni oddziaływać po około 3-5 sekundach od kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi napastnika. Do tego czasu zachowaj wzmożoną czujność i staraj się utrzymać dystans!
Użycie gazu pieprzowego w ciasnych pomieszczeniach lub z bardzo bliskiej odległości może obrócić się przeciw osobie broniącej się.
Warunki pogodowe mogą mieć wpływ na zasięg i celność strumienia gazu. Unikaj kierowania strumienia pod wiatr.
Znaczenie ostrości i stężenia OC
"Ostrość" zastosowanej kapsaicyny ma kluczowe znaczenie dla wspomnianej szybkości / opóźnienia działania gazu pieprzowego. Podaje się ją w SHU (jednostki ostrości wg Scoville'a). Stężenie OC podawane w % też ma znaczenie dla ogólnej skuteczności, bo od niego zależy jak mocno i jak długo napastnik będzie odczuwał skutki kontaktu z cieczą/aerozolem środka drażniącego, jednak nie ma dużego wpływu na szybkości działania.
"Gaz pieprzowy 1": ostrość 3 miliony SHU, stężenie 6%
"Gaz pieprzowy 2": ostrość 2 miliony SHU, stężenie 10%
Ten pierwszy zadziała szybciej, a drugi z większym opóźnieniem, choć skutki kontaktu z substancją o takich proporcjach napastnik będzie odczuwał dłużej. Możesz zerknąć na poradnik o gazach pieprzowych.
Znaczenie pojemności
Większa pojemność to większy zapas substancji drażniącej, co przekłada się na możliwość dłuższej lub bardziej intensywnej obrony. Prócz tego pojemniki o większej pojemności charakteryzują się większym ciśnieniem roboczym, co skutkuje większym zasięgiem i mniejszą podatnością strumienia na wiatr - szczególnie w pierwszej fazie użycia.
Strumień a stożek
Dysza wyrzucająca gaz pieprzowy w formie strumienia (żelu) zapewnia większy zasięg, lepszą precyzję i większą odporność na wiatr. Natomiast zaletą dyszy wyrzucającej gaz pieprzowy w formie stożka jest większa powierzchnia pokrycia substancją drażniącą, co w sytuacji stresowej znacznie ułatwia trafienie ruchomego napastnika.
Miotacze ręczne a pistoletowe
Najważniejsza różnica między miotaczami ręcznymi a pistoletowymi jest forma. Miotacze ręczne najczęściej oferowane są w postaci niewielkiego pojemnika w formie walca z przyciskiem i dyszą. Ich użycie jest intuicyjne dla każdego, kto miał do czynienia z dowolnym aerozolem (spray) np. lakierem do włosów lub dezodorantem. Miotacze pistoletowe to pojemniki gazu wraz z dyszą w obudowie będącej imitacją broni palnej, w której język spustowy uruchamia dyszę uwalniając gaz przez lufę. Ich najważniejszą zaletą jest czynnik psychologiczny - napastnik w pierwszych sekundach nie jest w stanie określić, czy ma do czynienia z prawdziwą bronią palną, czy jedynie z jej repliką. Ten czas możemy wykorzystać na celne użycie gazu. Samo celowanie również jest ułatwione dzięki chwytowi pistoletowemu i lufie.
Pierwsza pomoc
W razie przypadkowego użycia ze szkodą dla siebie lub osób postronnych zaleca się przemyć skórę płynnym tłuszczem roślinnym lub mlekiem. Nie należy używać ciepłej wody, gdyż może ona spotęgować działanie OC.
Okres przydatności i utylizacja
Pojemnik z gazem pieprzowym polecamy wymieniać raz na 9 do 12 miesięcy. Prócz tego zalecamy raz na 3 miesiące przetestować drożność dyszy przez krótkie naciśnięcie przycisku bądź spustu. Zużyty lub przeterminowany gaz pieprzowy możemy bez obaw wyrzucić do kosza na śmieci. Gaz pieprzowy jest substancją przyjazną środowisku i nie wymaga specjalnych metod utylizacji. Odradzamy jednak wrzucanie pojemnika do ognia, gdyż podgrzane pozostałości substancji mogą doprowadzić do zapłonu lub wybuchu.