Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek!

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Gaz pieprzowy to skuteczne narzędzie do samoobrony, które pomoże udaremnić atak napastnika. Wiele osób zastanawia się jednak, czy gaz pieprzowy jest legalny? Dowiesz się tego z poniższego poradnika. W artykule odpowiemy m.in. na takie pytania jak: czy gaz pieprzowy jest legalny, od ilu lat można posiadać gaz pieprzowy oraz czy trzeba mieć na niego pozwolenie.

Gaz pieprzowy, a pozwolenie

Zastanawiasz się, czy na gaz pieprzowy trzeba mieć pozwolenie? Gazy pieprzowe to nie gazy obezwładniające. Wobec tego nie są uznawane za ręczne miotacze gazu obezwładniającego wyszczególnione w Ustawie o Broni i Amunicji. Nabycie gazów pieprzowych nie wymaga dodatkowych zezwoleń, a na ich sprzedaż nie jest wymagana koncesja, ponieważ są one klasyfikowane jako zwykłe akcesoria obronne.

Gaz pieprzowy - od ilu lat można posiadać?

W Polsce nie ma przepisów określających od ilu lat można posiadać gaz pieprzowy.

Użycie gazu pieprzowego - kiedy jest legalne?

Użycie gazu pieprzowego jest uzasadnione, jeśli działamy w obronie koniecznej. Definicja oraz regulacje dotyczące obrony koniecznej znajdują się w artykule 25 Kodeksu Karnego:

Art. 25. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§ 2a. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Obrona konieczna stanowi uzasadnione odparcie zamachu, gwałtownego targnięcia się napastnika na jakieś dobro prawne, czyjeś życie, zdrowie, mienie lub inne dobra. Może obejmować zarówno ochronę własnego dobra, jak i dobra innych osób. Aby uznać obronę konieczną za uzasadnioną, zamach musi być bezpośredni, czyli zagrażający w sposób realny i natychmiastowy, a nie tylko przewidywany w przyszłości. Ponadto napastnik musi działać bezprawnie, co oznacza popełnianie przestępstwa lub wykroczenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule o zakresie obrony koniecznej.

Jak bezpiecznie używać gazu pieprzowego?

Przed użyciem gazu pieprzowego warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo go używać.

  • Trzeba uważać, aby nie rozpylić gazu w kierunku swojej twarzy, ponieważ może to spowodować problemy zdrowotne.
  • Gaz pieprzowy powinien być zawsze pod kontrolą i przechowywany w bezpiecznym miejscu, aby zapobiec jego przypadkowemu użyciu.
  • Należy pamiętać, aby sprawdzić datę ważności produktu i wymienić go, jeśli jest przeterminowany.
  • Warto wiedzieć, że gazy pieprzowe mogą różnić się od siebie wieloma parametrami, np. pojemnością, stężeniem OC, ostrością czy zasięgiem działania. Przed wyborem konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na jego specyfikację.
  • Istnieją trzy podstawowe formy wyrzucania gazu pieprzowego z zasobnika. Najpopularniejszy z nich to stożek (tzw. chmura). Forma ta cechuje się szerokim rozprzestrzenieniem substancji, co ułatwia trafienie w cel, ale jednocześnie czyni ją podatną na wpływ wiatru. Drugą formą jest strumień, który ma większy zasięg niż chmura, ale wymaga większej precyzji podczas celowania. Jednakże strumień jest mniej podatny na wpływ warunków pogodowych. Trzecią formą jest żel lub pianka, stanowiąca najbezpieczniejszą opcję, jeśli chodzi o ryzyko chmury zwrotnej. Gaz w tej postaci może być stosowany w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Ostrość kapsaicyny, wyrażana w jednostkach SHU, wpływa na szybkość działania gazu pieprzowego. Im wyższa wartość SHU, tym szybsze działanie.
  • Stężenie OC w procentach ma znaczenie dla trwałości skutków kontaktu, jednak ma mniejszy wpływ na tempo działania. Przykładowo: gaz pieprzowy o ostrości 3 milionów SHU i stężeniu 6% zadziała szybciej niż ten o ostrości 2 miliony SHU i stężeniu 10%. Chociaż drugi gaz będzie działał z większym opóźnieniem, to efekty kontaktu z nim będą trwały dłużej.

Oferta gazów pieprzowych w Militaria.pl

Już wiesz, że gaz pieprzowy jest legalny i nie wymaga pozwolenia. Militaria.pl oferuje wiele rodzajów gazów pieprzowych o różnej pojemności i mocy. Wśród dostępnych produktów znajdują się: gazy policyjne, gazy treningowe, gazy z alarmem, a nawet specjalne gazy pieprzowe dla kobiet, które wyglądem przypominają zwykłą szminkę.

Oferowane w naszym sklepie gazy pieprzowe wyrzucają substancję drażniącą w formie żelu, strumienia lub stożka (chmury). Mogą zawierać barwnik, który pełni funkcję identyfikacyjną i pozwala na oznaczenie napastnika. Barwnik może być ultrafioletowy lub w kolorze rzucającym się w oczy (np. jaskrawy zielony). Oferujemy też gazy pieprzowe przeznaczone do obrony przed zwierzętami. Gazy pieprzowe nie wykazują właściwości toksycznych i są bezpieczne dla środowiska naturalnego. W momencie rozproszenia, gaz pieprzowy rozkłada się i rozprzestrzenia bez tworzenia trwałych zanieczyszczeń.