Zamów dziś (8.06) do 23:00 kurierem DHL - dostawa już jutro!

00 g 00 m 00 s

Jak dobrać kije do nordic walking?

Jak dobrać kije do nordic walking?

Aby rozpocząć przygodę z marszem z kijami, nie musisz wydawać dużej sumy pieniędzy. Na początek wystarczą wygodne buty i specjalne kije. Ta forma aktywności może przynieść wiele korzyści: lepsze samopoczucie czy poprawę postawy. Nie jest ona intensywna, dlatego będzie odpowiednia również dla początkujących. Jak dobrać kije do nordic walking? Jak dopasować je do wzrostu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące marszu z kijami.

Nordic walking to forma rekreacji ruchowej polegająca na marszu z użyciem kijów. Aktywność powstała w latach 20. XX wieku w Finlandii - stąd określenie „nordic” w jej nazwie. Początkowo nordic walking był formą treningu dla narciarzy biegowych. Z czasem przekształcił się jednak w zupełnie oddzielną dyscyplinę.

Jakie kije do nordic walking wybrać?


Jakie kije do nordic walking? Odpowiedź na to pytanie będzie w dużej mierze zależeć od indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Elementem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, jest trzon, a konkretnie materiał, z którego go wykonano.

Większość budżetowych kijów wyprodukowana jest z aluminium. Jest to materiał stosunkowo lekki i trwały. Wykonane z niego kije są sztywne i dobrze przekazują energię na podłoże, dzięki czemu chodzenie jest bardziej efektywne. Tego typu modele dobrze sprawdzają się na krótkich, typowo rekreacyjnych marszach.

Jeśli potrzebujesz lżejszego kija na dłuższe marsze, to warto zwrócić uwagę na modele zawierające włókno szklane lub włókno węglowe, czyli carbon. Włókna szklane i węglowe mają zbliżoną wagę, ale carbon jest bardziej sztywny, więc kije wykonane z tego tworzywa pozwalają na bardziej efektywny marsz. Najlepsze kije do nordic walking cechuje wysoka zawartość carbonu.

Najlepsze kije do nordic walking


Na rynku znajdują się proste lub gięte kije do nordic walking. Jakie wybrać? Kije gięte z reguły lepiej przekazują energię, ale różnica w użytkowaniu jest raczej niewielka. Tę decyzję można więc oprzeć na swoim guście i zdecydować się na kije, które po prostu lepiej wyglądają.

Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w najlepszych kijach do nordic walking są rękawiczki z funkcją wypinania. Funkcja pozwala łatwo odczepić rękawiczkę od rękojeści. Dzięki temu nie musimy zdejmować rękawiczki z dłoni, gdy sięgamy po telefon albo wodę. Rękojeść w kijach do nordic walking jest z reguły krótka i płaska. Niektóre modele mają rękojeść z tworzywa, inne z pianki lub korka. Jeśli planujesz długie i intensywne marsze, podczas których ręka może zacząć się pocić, to polecamy wybór uchwytu z pianki lub korka, bo są to materiały miękkie i absorbujące wilgoć.

Jakie kije do nordic walking wybrać do marszu po asfalcie, a jakie do wędrówek po parku lub lesie? W tym wypadku ważny jest nie rodzaj kija, a końcówka. W zestawie powinny się znajdować dwa rodzaje końcówek - do twardych i do miękkich nawierzchni. Na nawierzchniach twardych najlepiej sprawdzają się gumowe nakładki, a na nawierzchniach miękkich metalowe groty. Gumowa nakładka z reguły zakładana jest na grot. Gdy wchodzimy na leśną ścieżkę, nakładkę należy po prostu ściągnąć.

Kije trekkingowe i do Nordic Walking Zobacz wszystkie
 1. Kije Nordic Walking Fjord Nansen Nordic Pro II
  Kije Nordic Walking Fjord Nansen Nordic Pro II
  Wysyłka: Natychmiast
  139,99 zł 169,99 zł
  Oszczędzasz 30,00 zł
 2. Kije do nordic walking Nils Extreme NW106 Carbon
  Kije do nordic walking Nils Extreme NW106 Carbon
  Wysyłka: Natychmiast
  89,99 zł 109,00 zł
  Oszczędzasz 19,01 zł

Długość kijów do nordic walking


Długość kija do nordic walking należy dobrać do wzrostu - im wyższy jesteś, tym większa powinna być wysokość kijów. Ważny jest także poziom zaawansowania. Jaka zatem powinna być wysokość kija do nordic walking? Generalnie bezpieczniejszym i bardziej przyszłościowym wyborem jest kupno kija dłuższego. Warto jednak wiedzieć, że im dłuższy jest kij, tym bardziej wymagający będzie marsz.

Wybór dłuższego kija do nordic walking spowoduje, że wydłuży się Twój krok, wzrośnie tempo marszu i intensywność pracy ramion. Z tego względu dłuższe kije dobrze sprawdzają się wśród osób z lepszą formą, preferujących szybsze marsze. Z kolei osoby początkujące, które preferują chód spokojny i rekreacyjny, powinny celować w kije o mniejszej długości.

Prawidłowo wybrany kij ułatwia marsz i pomaga zachować odpowiednią technikę chodu. Jak dobrać kije nordic walking do wzrostu? Polecamy skorzystać z poniższego przelicznika:

 • wzrost x 0,68 w przypadku osób początkujących i szukających kija do rekreacyjnego, spokojnego marszu,
 • wzrost x 0,72 w przypadku osób zaawansowanych, szukających kija do bardziej intensywnych marszów.

Aby powyższe wyjaśnienie było bardziej czytelne, posłużymy się przykładem. Jaka wysokość kija do nordic walking dla osoby o wzroście 182 cm? Jeśli jest to osoba początkująca, poszukująca modelu do rekreacyjnych marszów, to odpowiednim wyborem będzie długość 125 cm (182 x 0,68 = 123,76). Z kolei osoba o tym samym wzroście, ale z lepszą kondycją, chcąca poruszać się bardziej dynamicznie, powinna wybrać kije o długości 130 cm (182 x 0,72 = 131,04).

Jak dobrać kije do nordic walking do wzrostu?


Jeśli powyższy opis wydaje Ci się zbyt skompilowany, to odpowiedź na pytanie jak wybrać kije do nordic walking uzyskasz, korzystając z poniższej tabeli. Nie bierze ona pod uwagę Twojego poziomu zaawansowania, ale dobór kijów do nordic walking o sugerowanej w niej długości powinien być optymalny.

Wzrost (cm) Długość kija (cm)
pow. 195 135
187-194 130
181-186 125
174-180 120
168-173 115
162-167 110
153-161 105
145-152 100

Kije do nordic walking – składane czy nie?


Kije do nordic walking - składane czy nie? To pytanie często zadają sobie osoby planujące zakup nowych kijów. W sprzedaży znajdują się zarówno kije o stałej wysokości (1-częściowe), jak i modele regulowane (2-częściowe i 3-częściowe). Te pierwsze są wytrzymalsze i lepiej przekazują energię. Jednocześnie są to jednak modele, które trudniej przechowywać i transportować.

Kije nordic walking o stałej długości trudniej także odpowiednio dobrać do wzrostu oraz poziomu zaawansowania. Kije stałe produkowane są bowiem najczęściej w wersjach o długości co 5 lub co 10 cm. Modele regulowane dają natomiast możliwość regulacji co do centymetra.

Kije regulowane będą lepszym wyborem dla dzieci i młodzieży znajdującej się nadal w fazie wzrostu. Tego typu modele powinny także wybierać osoby początkujące, które z czasem i wzrostem zaawansowania, będą chciałby zwiększać intensywność marszu. Dodatkową zaletą kijów z regulacją długości jest ułatwiająca transport składana konstrukcja.

Najbardziej kompaktowe są kije 3-częściowe. Można je spakować do plecaka i wybrać się na marsz zaraz po pracy. Kije 3-częściowe bywają jednak mniej stabilne od modeli 2-częściowych i o stałej długości. Trzeba też wspomnieć, że kije regulowane są z reguły cięższe od tych bez regulacji. Jakie zatem wybrać kijki do nordic walking – składane czy nie? To już zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań.

Nordic walking – czy warto?


Nordic walking to idealna aktywność dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na bardziej intensywny trening. Maszerować możemy praktycznie wszędzie i o każdej porze roku - bez względu na pogodę.

Wędrując w deszczu czy na mrozie, hartujemy nasze ciało i poprawiamy odporność. W porównaniu ze zwykłym marszem, nordic walking angażuje więcej partii mięśni – ćwiczymy klatkę, ramiona i brzuch. Dzięki temu spalamy więcej kalorii. Oprócz tego użycie kijków pozwala zmniejszyć obciążenie stawów. W artykule Jak chodzić z kijami do nordic walking?? opisujemy właściwą technikę chodu.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu już wiesz, jak dobrać kije do marszu nordic walking. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty akcesoriów, które przydadzą się w trakcie treningu. Polecamy w szczególności wygodną odzież funkcyjną i oświetlenie, które zwiększy Twoje bezpieczeństwo podczas wieczornych marszów.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49