Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro

00 g 00 m 00 s

Jak prać śpiwór

Jak prać śpiwór

Gdy już wybierzesz odpowiedni śpiwór i zaczniesz z niego korzystać, następnie warto pomyśleć o jego konserwacji. Przy zachowaniu czystości i świeżości naszej przenośnej kołderki z pewnością pomoże jej pranie. Jednak czy można w ogóle prać śpiwór? A jeśli można to jak często? Jakich środków można wtedy użyć? Wszystko zależy od wypełnienia.

Jak wyprać śpiwór

Śpiwory są szyte z wielu materiałów. Można spotkać się ze śpiworami bawełnianymi, jedwabnymi oraz wykonanymi z wełny.

Mówiąc o śpiworach bawełnianych mamy na myśli materiał główny, z którego uszyty jest śpiwór. Tkanina wewnętrzna i zewnętrzna może być bawełniana jednak wypełnienie najczęściej jest syntetyczne lub z puchu. Zaleca się jednak zaopatrzenie się w śpiwory wykonane z materiałów syntetycznych bądź z mieszanki bawełny z innymi materiałami. Sama bawełna ma kilka minusów. Po pierwsze łatwiej zbiera zabrudzenia niż materiały syntetyczne. Po drugie jest znacznie cięższa od syntetyków. Po trzecie posiada niewielką odporność na wilgoć.

Kolejne materiały również nie odnoszą się do rodzaju wypełnienia. Śpiwory jedwabne to tak naprawdę nie śpiwory. Są to tak zwane wkładki bądź prześcieradła, które można dokupić do zwykłych śpiworów. Można jest również stosować samodzielnie jako cienkie i lekkie okrycie w upalne dni lub w tropikalnych krajach.

Śpiwory wykonane z wełny są przeznaczone głównie jako wkłady do dziecięcych wózków. Jednak tak samo, jak w przypadku jedwabiu, zamiast wełnianego śpiwora turystycznego można spotkać wełnianą wkładkę do śpiwora.

Podczas prania powyższych materiałów należy zastosować się do instrukcji na metce. Produkty wykonane ze 100% bawełny można bez obaw prać w pralce. Nastawienie programu na wyższą temperaturę niż 30 stopni, nie uszkodzi tego materiału. Jedwab, zwłaszcza ten stuprocentowy, jest bardzo delikatny. Tutaj należy bardziej uważać. Jeśli nie testowałeś jeszcze w swojej pralce delikatnego trybu prania tkanin to lepiej postaw na pranie ręczne. Uważaj również na różnego rodzaje detergenty. Te, które używasz na co dzień, mogą okazać się zbyt silne. W tym przypadku zastosuj delikatne mydło lub szampon. Co do wełny, to można prać ją zarówno ręcznie, jak i w pralce. Wszystko zależy od rodzaju wełny. Dlatego w tym przypadku warto nie odcinać metki. Temperatura wody powinna być niska a środki piorące przeznaczone do prania wełny.

Jednak co z praniem śpiworów posiadających wypełnienie syntetyczne bądź puchowe? Na ten temat rozpiszemy się nieco szerzej.

Jak prać śpiwór puchowy

Śpiwory puchowe są wypełnione delikatnymi kaczymi piórkami. Pranie takich śpiworów nie należy do najprostszych zadań. Piórka wypełniające wnętrze śpiwora nie znoszą najlepiej wilgoci. Jeśli nie chcesz zachodzić w głowę czy wszystko robisz tak jak należy, możesz zawsze oddać śpiwór do pralni. Tam z pewnością należycie zajmą się Twoim śpiworem. Natomiast jeśli masz zamiar zaoszczędzić parę groszy, zapoznaj się z informacją na metce i do dzieła!

Pranie ręczne może być czasochłonne. Jednak jest ono bezpieczniejsze niż pranie w pralce. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego środka czyszczącego. Nie mogą to być zwykłe detergenty, które używasz na co dzień podczas prania. Nie używaj pod żadnym pozorem płynu do płukania. Może on „posklejać” delikatny puch. Najbezpieczniej będzie zainwestować w płyn do prania ekwipunku i odzieży puchowej. Następnie należy dobrać odpowiednią temperaturę prania. W tym będzie wynosiła maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Dla pewności możesz sprawdzić wodę termometrem. Woda powinna być letnia. Wszystko gotowe? To zabieramy się do prania. Należy robić to ostrożnie. Nie wolno trzeć ani wykręcać śpiwora. Zalecane jest delikatne ugniatanie. Jeśli będzie taka potrzeba, wymień wodę w trakcie prania. Gdy już pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, pamiętaj o dokładnym płukaniu. Należy robić to do momentu aż śpiwór przestanie się pienić.

Jak prać śpiwór syntetyczny

Śpiwory z syntetycznym wypełnieniem są z pewnością bardziej odporne na wilgoć. Dlatego ich konserwacja jest nieco łatwiejsza. Śpiwory z syntetycznym wypełnieniem, nawet gdy są mokre potrafią zapewnić izolację. Jeśli chodzi o pranie, również możesz udać się do pralni. Jednak skoro ryzyko zniszczenia jest znacznie mniejsze niż w przypadku puchowego wypełnienia, to powinieneś poradzić sobie sam bez problemu. Pranie ręczne śpiwora z wypełnieniem syntetycznym wygląda podobnie. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta. W tej sytuacji należy unikać stosowania płynu do płukania, a woda używana do płukania powinna mieć umiarkowaną temperaturę. Płukanie powinno być powtarzane kilkakrotnie.

Jak wyprać śpiwór w pralce

A co z praniem w pralce? Jest znacznie prostsze, szybsze i wygląda podobnie w obu przypadkach. Jednak należy pamiętać, aby minimalna pojemność bębna wynosiła 7 kg. W pralkach o mniejszej pojemności śpiwór może mieć za mało przestrzeni. Przez to śpiwór może się nie doprać. W przypadku prania w pralce również nie powinieneś używać zwykłych detergentów oraz płynów do płukania. Użyj detergentów dedykowanych czyszczeniu śpiworów. Program powinien być ustawiony na delikatny i nie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Zaleca się wyłączenie wirowania. Możliwe, że po zakończeniu prania będzie potrzebne ponowne płukanie. Dzięki temu będziemy mieli stuprocentową pewność, że użyty detergent został całkowicie wypłukany. W ofercie Militaria.pl znajdziesz detergenty do prania śpiworów.

Pamiętajmy jednak, że nie należy za często prać śpiworów. Jeśli są delikatnie zabrudzone, może wystarczyć gąbka nasączona wodą i niewielki kawałek mydła. Wydłużenie czasu potrzebnego do ponownego prania może również dostarczyć nam używanie wkładki do śpiwora. Znacznie łatwiej wyprać i wysuszyć wkładkę niż cały śpiwór. Zwiększy ona również higienę użytkowania śpiwora oraz przedłuży jego świeżość.

Przeczytaj, jak wybrać najlepszy śpiwór!