Noże sprężynowe (automatyczne)
- Styl Militarno-taktyczny Usuń ten element
- Odporność na stępienie Zadowalająca Usuń ten element
- Dostępność w sklepie Gdynia Usuń ten element
Noże sprężynowe popularnie zwane "sprężynowcami" lub "automatami", to noże składane, których błyskawiczne otwarcie następuje dzięki działaniu sprężyny (płaskiej lub śrubowej) wewnątrz rękojeści. Wbrew mitom rozpowszechnianym przez niekompetentne osoby, posiadanie noży sprężynowych nie jest objęte żadnym z aktów polskiego prawa. Można je posiadać przy sobie i używać w dowolnym legalnym celu. Nóż sprężynowy może pełnić funkcję narzędzia noszonego na co dzień, tak samo jak to jest w przypadku innych noży.
Sprężynowe wspomaganie rozkładania głowni w nożu sprężynowym umożliwia błyskawiczne wysuwanie ostrza. Potocznie określane sycylijką, noże tego typu w pozycji zamkniętej są najczęściej zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem oraz przed przypadkowym złożeniem ostrza. Noż sprężynowy wysuwany, taki którego ostrze w wyniku zwolnienia napiętej sprężyny wysuwa się do przodu, jest określany jako nóż OTF, czyli Out The Front.
Noże sprężynowe sprawdzają się w roli EDC (Everyday Carry), ponieważ łatwo je przenosić, a bezpieczeństwo użytkowania jest zapewniane przez odpowiednie blokady. Dodatkowo, dzięki dużej różnorodności każdy użytkownik może znaleźć nóż sprężynowy spełniający jego indywidualne preferencje. Są również takie, które zostały wyposażone w dodatkowe narzędzia, jak na przykład korkociąg, otwieracz do butelek, otwieracz do konserw, śrubokręt, nożyczki, piła. W takim przypadku nóż sprężynowy zyskuje na znaczeniu jako wielozadaniowe narzędzie, mogące niemal zawsze być pod ręką.
- Noże poradnik dla początkujących - infografika
- Jaki nóż wybrać - poradnik
- Czy można nosić przy sobie nóż? Czy noże w Polsce są legalne? – kwestie prawne
- Najczęściej stosowane blokady w nożach składanych
- Podstawowe zasady obchodzenia się z nożem
- Rodzaje stali w nożach i ich właściwości
- Podstawowe rodzaje szlifów noży - przewodnik