Osełki płaskie
- Popularność
- Największa obniżka
- Cena (Od najniższej)
- Cena (Od najwyższej)
- Data wprowadzenia (Od najnowszego)
- Data wprowadzenia (Od najstarszego)
- Ocena (Od najwyższej)
- Ocena (Od najniższej)
- Ocena (Od najczęściej ocenianych)
- Ocena (Od najrzadziej ocenianych)
- Producent TM Usuń ten element
- Okazje Końcówka serii Usuń ten element
- Dostępność w sklepie Kraków Usuń ten element
1 produkt
1 produkt
Istnieje kilka różnych metod ostrzenia narzędzi, w tym siekier, maczet, toporków oraz noży. Nawet najdroższy nóż kiedyś ulegnie stępieniu i to w gestii użytkownika jest doprowadzenie go do stanu używalności. Oczywiście można oddać swoje narzędzie do ostrzenia, lecz największą satysfakcję daje ostrzenie samodzielne. Poniżej znajdziesz ofertę osełek płaskich, które nadadzą się do szeregu zastosowań mających na celu doprowadzenie ostrza do wartości roboczej, fabrycznej lub nawet lepszej! Są to tak zwane kamienie ostrzące, których uproszczoną wersję każdy z nas posiada w swojej kuchni, a na pewno takowe narzędzie miał twój tata czy dziadek. Technika jednak idzie do przodu i na rynku możesz przebierać wśród wyspecjalizowanych osełek o różnych gradacjach oraz wykonanych z różnych materiałów, w zależności od stali oraz narzędzia, jakie chcesz naostrzyć. Ostrzenie polega na równomiernym oraz powtarzalnym przeciąganiu ostrza po powierzchni formy pod odpowiednim kątem tak, aby krawędź tnąca ponownie nadawała się do użytku.
Najważniejszym parametrem jest gradacja danej osełki, gdyż różnią się one w zależności od stali oraz stopnia stępienia Twojego narzędzia. Im bardziej stępiony nóż czy siekiera, tym niższa gradacja powinna zostać użyta. Przyjmuje się, że dla bardzo stępionych ostrzy najlepsza jest gradacja w przedziale 120-600. Zedrze ona pierwszą warstwę stali, przygotowując nóż do ostrzenia do wartości roboczej. Taką jakość zapewnią osełki o szorstkości w przedziale 600-1500. Dzięki takiemu ostrzeniu Twój nóż odzyska sprawność w terenie oraz poradzi sobie z większością zadań. Jeżeli jednak Twoje ostrze bez problemu przecinało gładko kartkę papieru, konieczne będzie użycie osełek z zakresu 1500, nawet do sześciu tysięcy! Wtedy następuje wygładzanie ostrza na tzw. lusterko, które przypomina lub przewyższa ostrzenie fabryczne producenta.
W naszym sklepie znajdziesz wiele osełek, różniących się nie tylko gradacjami, ale także materiałami, z jakich zostały wykonane. Najtańsze osełki płaskie to zwykłe kamienie o niskiej gradacji, przeznaczone do naprawienia siekierek, toporów oraz maczet, gdyż wszystkie te narzędzia nie potrzebują wyspecjalizowanego ostrzenia poza szczególnymi wyjątkami. Inna sprawa ma się z nożami - te mają wyraźnie zarysowaną oraz precyzyjniej ostrzoną krawędź tnącą. Jeżeli stal jest sercem noża, to krawędź tnąca jego bicepsami – to jej profil kształtuje metodę ostrzenia oraz odpowiedni jego kąt, zapewniając wygodne i długie użytkowanie. Dlatego lepiej wybrać nieco lepszą osełkę kamienną lub ceramiczną, która nie zniszczy wspomnianej krawędzi. Dla stali twardych oraz wysokonierdzewnych takich jak choćby 154CM, zalecamy użycia osełek diamentowych, które poradzą sobie ze zdzieraniem opornej stali i w odpowiednej gradacji nadadzą ostrzu niespotykaną ostrość.