Czy paralizator jest legalny?
Paralizator należy do skutecznych narzędzi do samoobrony. Jest wykorzystywany przez policję, straż graniczną oraz inne służby i pracowników firm ochroniarskich. Możesz również posiadać paralizator jako cywil, aby obronić się przed napastnikiem w niebezpiecznej sytuacji. Jednak często przed zakupem pojawiają się wątpliwości – czy paralizator jest legalny? Czy można używać go bez zezwolenia? Czy latarka z paralizatorem jest legalna? W tym artykule wyjaśniamy kwestie prawne związane z posiadaniem paralizatora.
Pozwolenie na paralizator – czy jest wymagane?
Obowiązującym aktem prawnym, który określa legalność broni oraz na jakie rodzaje broni wydaje się zezwolenie, jest Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. z późniejszymi zmianami. W tekście ustawy znajdujemy taką definicję:
Art. 4. Objaśnienie pojęć ustawowych
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
(..)
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Zatem paralizator według Ustawy o broni i amunicji jest bronią. Został określony jako przedmiot do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. W dalszej części ustawy jest wyszczególniona kwestia zezwolenia na paralizator:
Art. 11. Wyłączenie obowiązku posiadania pozwolenia na broń
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.
Wynika z tego, że paralizator o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA można kupić bez zezwolenia. Wszystkie paralizatory dostępne w Militaria.pl mają natężenie prądu poniżej 10 mA, dlatego możesz kupić paralizator w naszym sklepie legalnie i nie jest wymagane posiadanie zezwolenia.
Wybierając zakup przez Internet będziesz poproszony o zaznaczenie checkboxa w celu potwierdzenia pełnoletności. Pamiętaj, że za fałszywe lub nieprawdziwe oświadczenie może grozić odpowiedzialność karna. Tak samo będzie w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym. Przed zakupem sprzedawca ma prawo zweryfikować, czy jesteś pełnoletni, prosząc o dokument tożsamości.
Najmocniejszy paralizator na rynku bez zezwolenia
Jak już wspominaliśmy, aby nabyć paralizator bez zezwolenia, produkt musi charakteryzować się natężeniem prądu poniżej 10 mA. Bez względu na to, czy jest to paralizator kontaktowy, latarka z paralizatorem, pałka teleskopowa z paralizatorem czy paralizator odległościowy - zwany także taserem.
W sytuacji, gdy ktoś zaoferuję Ci najmocniejszy paralizator, lecz pochodzący z niepewnego źródła, może się okazać, że średnia wartość prądu w obwodzie przekroczy 10 mA. Nie ryzykuj, gdyż może to przynieść przykre dla Ciebie konsekwencje. Przede wszystkim zalecamy więc, by korzystać tylko i wyłącznie z ofert renomowanych sklepów.
Jak działa paralizator?
Paralizator wytwarza bardzo wysokie napięcie elektryczne. W zależności od modelu jest to od miliona do 5 milionów woltów. Po uruchomieniu paralizatora ładunek elektryczny przeskakuje między elektrodami. Uderzając lub mocniej dotykając napastnika grotami elektrod, porazimy go prądem. Kontakt powinien trwać od 1 do 5 sekund.
Prąd o wysokim napięciu poraża napastnika, powodując jego dezorientację. Niskie napięcie sprawia, że użycie paralizatora nie wyrządzi trwałej krzywdy. Im wyższe napięcie, tym paralizator będzie skuteczniejszy, a także sprawdzi się na osobie ubranej w grubszą odzież (na przykład zimową kurtkę).
Jak działa paralizator odległościowy?
Paralizator odległościowy, czyli tzw. taser, umożliwi zachowanie dystansu w stosunku do potencjalnego napastnika. W zależności od modelu, elektrody mogę zostać wystrzelone z odległości około 4 czy 5 metrów. Haczyki umieszczone na ich końcach, mają za zadanie wbić się w ciało lub ubranie napastnika, umożliwiając skutecznie porażenie i obezwładnienie ładunkiem elektrycznym.
Tasery w formie pistoletu są poręczne i umożliwiają łatwiejsze wycelowanie. Modele wyposażone w celownik laserowy pomogą Ci wycelować paralizator w kierunku napastnika. Latarka, będąca integralną częścią - umożliwi oświetlenie i oślepienie napastnika podczas ciemniejszych warunków.
Warto wiedzieć, że z wybranych modeli taserów, można z powodzeniem korzystać także po wystrzeleniu elektrod - urządzenie będzie wtedy działało jako paralizator kontaktowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że elektrody są jednorazowego użytku, dlatego też po użyciu jednej, musimy zaopatrzyć się w kolejną – warto więc mieć kilka w zapasie.
Paralizator do samoobrony
Jeśli szukasz niewielkiego, poręcznego i efektywnego narzędzia do samoobrony, to paralizator powinien być odpowiedni. Wymiary urządzenia sprawiają, że można je nosić przy sobie lub przechowywać w schowku samochodowym. Do wielu modeli dołączona jest kabura. Jest to istotne, ponieważ użycie paralizatora wymaga dobycia go w odpowiednim momencie i porażenie przeciwnika, który nie spodziewa się naszej reakcji.
Sposób użycia paralizatora zależy też od konkretnego modelu. Wiele z nich wyposażonych jest w przełącznik bezpieczeństwa, uniemożliwia on przypadkowe włączenie paralizatora, na przykład w kieszeni. Trzeba go zwolnić przed użyciem. Następnie można wcisnąć przycisk, który uruchamia przepływ prądu – wtedy urządzenie jest gotowe do pracy.
Część paralizatorów także posiada zawleczkę bezpieczeństwa. Jest to opaska na rękę, dzięki której przeciwnik nie użyje odebranego paralizatora przeciwko Tobie. Zawleczka po wyciągnięciu z urządzenia sprawia, że staje się ono bezużyteczne. Dlatego paralizator jest bezpieczny dla użytkownika.
Paralizator - jak używać?
Obsługa paralizatora nie należy do trudnych, warto jednak zapoznać się z jego budową oraz funkcjonalnością we własnym zakresie. Jeżeli to Twoja pierwsza styczność z urządzeniem tego typu, przetestuj i opanuj “na sucho” jego funkcje. Dzięki temu, w stresującej sytuacji zagrożenia, bez problemu i pewnie się nim posłużysz.
Latarki z paralizatorem mają kilka trybów pracy, dlatego warto wprawić się w przesuwaniu suwaka oraz odbezpieczaniu go. Zapoznaj się także z charakterystycznym widokiem i dźwiękiem towarzyszącym przeskakiwaniu prądu przez elektrody – tak by zjawisko to nie było dla Ciebie zaskoczeniem i nie wystraszyło Cię.
Cyklicznie sprawdzaj, czy Twoje urządzenie jest w pełni sprawne i naładowane - dzięki temu w sytuacji zagrożenia poczujesz się pewniej. Będziesz wiedział, że urządzenie jest w stanie skutecznie wyrządzić krzywdę napastnikowi.
Jak się bronić paralizatorem?
Nie ujawniaj napastnikowi, że masz zamiar użyć przeciw niemu paralizatora. Dzięki temu nie będzie się tego spodziewać, a Ty zyskasz element zaskoczenia. Zapewnij sobie swobodny dostęp do paralizatora. Pamiętaj więc, na przykład przechodząc nocą przez słabo oświetlone miejsca, by mieć to urządzenie pod ręką, np. w kieszeni kurtki czy bluzy, a nie wrzucone luzem do plecaka lub torebki.
Jeżeli w sytuacji zagrożenia masz paralizator w dłoni, nie zawahaj się go użyć, tylko energicznym i pewnym ruchem przyłóż go do ciała napastnika. Wysokie napięcie przy stosunkowo niskim natężeniu nie pozostawi u agresora żadnych długotrwałych obrażeń i następstw, nie należy jednak razić paralizatorem jednorazowo przez czas dłuższy niż 5 sekund.
Po obezwładnieniu napastnika oddal się z miejsca zdarzenia. Skuteczne porażenie da Ci odpowiedni zapas czasu na ewakuację. Możesz też poinformować odpowiednie służby o sytuacji. Jeżeli była ona dla Ciebie stresująca to zadzwoń do bliskiej Ci osoby, która doda Ci otuchy, bądź kogoś, kto może szybko do Ciebie dotrzeć i potowarzyszyć Ci przez resztę drogi do domu.
Wybierając paralizator z pewnego źródła masz gwarancję, że przedmiot spełnia normy oraz nie przekracza średniej wartości prądu w obwodzie 10 mA. Dzięki temu możesz zakupić go legalnie, bez pozwolenia i bez obaw nosić ze sobą. Sprawdź ofertę paralizatorów w Militaria.pl