Zamów do 23:00 - Paczkomat® i kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Wiatrówki pistolety: terminologia

Wiatrówki pistolety: terminologia

SA (Single Action)

Spust pojedynczego działania – ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie kurka, który uderzając w zawór powoduje uwolnienie porcji gazu niezbędnej do wypchnięcia śruciny z lufy. Kurek należy napiąć ręcznie (palcem lub ruchem zamka) lub napinany jest on za pomocą mechanizmu blow back. Krótka droga spustu oraz jego lekkość powodują, że przygoda ze strzelectwem powinna zaczynać się właśnie od pistoletów z możliwością wcześniejszego napięcia kurka.

DA (Double Action)

Spust podwójnego działania – ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie uprzednio napiętego kurka (jak w SA) oraz napięcie kurka w pierwszej fazie ruchu języka spustowego i zwolnienie go w drugiej fazie. Oznacza to, że po oddaniu strzału kurek jest napięty i gotowy do kolejnego. Nie spotyka się mechanizmów spustowych, w których oba cykle mogłyby zostać rozłączone. Warto zauważyć, że długa droga spustu wiąże się z większym jego oporem, co niedoświadczonemu strzelcowi może komplikować celowanie.

DAO (Double Action Only)

Spust tylko podwójnego działania – nie ma możliwości napięcia kurka w sposób inny niż wykonanie całej, długiej drogi spustu. Takie rozwiązanie bardzo korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości przygotowania sobie pistoletu do strzału i przenoszenia go na przykład z napiętym kurkiem. Pistolety z tym systemem należą do najbardziej oszczędnych w zużyciu gazu, a większość z nich do najmocniejszych. Modele ze spustem DAO wymagają od strzelca większej dokładności przy jednoczesnym celowaniu (utrzymywaniu celu w linii przyrządów celowniczych) i ściąganiu spustu, którego droga nie może ulec skróceniu, jak to jest w przypadku spustu DA, poprzez ręczne napięcie kurka.

Semi-auto

Tryb półautomatyczny lub nie samoczynno-samopowtarzalny – tryb strzelania, w którym zastosowane mechanizmy wykonują samoczynnie niektóre czynności (pobierają pocisk z magazynka i wprowadzają go do lufy oraz napinają sprężynę zbijaka), a jedynym zadaniem strzelca, aby wystrzelić ponownie, jest ściągnięcie spustu.

Auto

Tryb automatyczny lub samoczynno-samopowtarzalny – tryb strzelania, w którym ściągnięcie i przytrzymanie spustu powoduje wystrzelenie kilku pocisków. Ilość wystrzelonych pocisków uzależniona jest od czasu, w jakim ściągnięty spust nie blokował zamka. Czynności są wykonywane samoczynnie tak długo, jak długo przytrzymywany jest język spustowy lub w zbiorniku (naboju) znajduje się sprężony gaz. Jest on niezbędny do nadania śrutowi prędkości, a także do odrzucenia zamka (elementu wewnętrznego) napinającego sprężynę zbijaka oraz wykonującego pracę pobrania śruciny z magazynka i wprowadzenia jej do lufy.

Blow Back

System odrzutu zamka upodabniający repliki do broni palnej. W przypadku replik ma nie tylko stworzyć złudzenie strzelania z palnego pierwowzoru, ale przede wszystkim samoczynnie (bez udziału strzelca) odciągnąć kurek, a także wprowadzić śrucinę do lufy, z której zostanie wystrzelony przez sprężony gaz. Jest to mechanizm bardzo często spotykany w wiatrówkach ze spustami SA oraz DA.

Bezpiecznik

Mechanizm blokady mechanizmu spustowego – wewnętrzny mechanizm odcinający lub blokujący język lub elementy mechanizmu spustowego. Na zewnątrz pistoletu znajduje się dwupozycyjna dźwignia (przycisk), którą zabezpiecza się wiatrówkę.

Jesteś gotowy do kupna wiatrówki pistoletu?

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49