Jednym z rodzajów noży, których poszukujemy z myślą o konkretnym zastosowaniu, są noże myśliwskie. Potrzeba funkcjonalnego ostrza pojawiła się tysiące lat temu, gdy tylko człowiek zaczął polować za zwierzyną w celu uzyskania pożywienia i futra. W zależności od głównego zadania ostrza może być on określony jako nóż myśliwski, jeśli głównie służy narzędzie pomagające w polowaniu i oprawieniu zwierzyny. Jeśli zwierzyna była tropiona głównie z zamysłem pozyskania skór i futra, tutaj stosowano noże traperskie. Największe zainteresowanie nożami traperskimi miało miejsce kilka wieków temu, gdy polowanie na zwierzynę było bardzo dochodowym interesem, głównie ze względu na cenne skóry oraz futra. Traperzy dużą część roku spędzali w dziczy, odławiając zwierzynę, oprawiając ją, aby uzyskać skóry, a następnie udawali się do miast, by spieniężyć swoje zdobycze. Było to niebezpieczne zajęcie, jednak w XIX wieku było zajęciem bardzo popularnym, szczególnie w północnych rejonach Ameryki Północnej.
Wraz z rozwojem cywilizacji, lepszymi możliwościami zaspokojenia ludzkiego zapotrzebowania na ciepłą odzież noże traperskie zaczęły przybierać formę bardziej zbliżoną do noża myśliwskiego. Aby uzyskać jak najlepszą wytrzymałość funkcjonalnego ostrza, przeważnie są to noże ze stałą głownią, bardzo często w konstrukcji full-tang. Taki rodzaj noży musiał sprostać oczekiwaniom myśliwych i umożliwić im sprawną oraz dokładną pracę. Bardzo istotną cechą, jaką mają dzisiejsze myśliwskie noże, to wygodna rękojeść, która nie będzie męczyć rąk podczas dłuższej pracy, oraz kształt ostrza umożliwiający wykonywanie precyzyjnych ruchów. Często charakterystyczną cechą, jaką może posiadać myśliwski nóż, jest to specyficzny hak na zakończeniu noża. Służy on do rozcinania powłok brzusznych. Kolejnym ważnym aspektem, którym cenią sobie myśliwi i fani myśliwskiego ostrza to, aby myśliwski nóż był wykonany z nierdzewnej stali, która nie będzie ulegać korozji, mając kontakt z płynami różnego typu. Jest to cecha szczególnie pożądana w pracy, gdzie ostrze ma kontakt z krwią, wodą i innymi płynami. Wpływa to bardzo pozytywnie na możliwość utrzymania ostrza w czystości oraz zapewnienia odpowiedniej higieny pracy. Dodatkowym plusem jest, jeśli myśliwski nóż jest wyposażony w wytrzymały i łatwy w czyszczeniu materiał rękojeści. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, kiedy jest to jedyne ostrze, które posiadamy podczas polowania czy wyjścia do lasu. Jeżeli bez problemu będziemy mogli przywrócić ostrze do czystości, z powodzeniem taki nóż pomoże w przygotowaniu osiłku w obozowisku. Dlatego też obecnie noże myśliwskie coraz częściej kupowane są przez fanów klasycznej formy ostrza, które można wykorzystać zarówno podczas obozowania pod namiotem, jak i w przypadku bushcraftowych wypadów w teren.
Dziś nożami myśliwskimi często określa się ostrza o klasycznym kształcie takim jak bowie, drop point lub clip point, z rękojeściami wykonanymi z tradycyjnych materiałów jak drewno czy poroże. Noże, które dziś cenią sobie bushcrafterzy i fani surviwalu, ze względu na swoją uniwersalność i wytrzymałość często określa się jako duży nóż myśliwski. W takich modelach częściej jednak spotkamy okładziny z różnego rodzaju tworzyw niż drewna czy poroża. Niezależnie czy interesuje Cię nóż do wyjścia w teren, który pomoże z rozstawieniem obozowiska, lub zrobienia kanapki czy też nóż myśliwski, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Militaria.pl. Dzięki bogatej ofercie zróżnicowanych modeli ostrzy, każdy znajdzie sprzęt spełniający jego oczekiwania i zgodny z jego upodobaniami.