Zestawy i systemy ostrzące
- Popularność
- Największa obniżka
- Cena (Od najniższej)
- Cena (Od najwyższej)
- Data wprowadzenia (Od najnowszego)
- Data wprowadzenia (Od najstarszego)
- Ocena (Od najwyższej)
- Ocena (Od najniższej)
- Ocena (Od najczęściej ocenianych)
- Ocena (Od najrzadziej ocenianych)
- Producent Work Sharp Usuń ten element
- Dostępność w sklepie Warszawa Blue City Usuń ten element
1 produkt
1 produkt
Jeżeli posiadasz swój ulubiony nóż, często po pewnym czasie stawiasz sobie pytanie: jak go naostrzyć po stępieniu? Tutaj przychodzą z pomocą różne rodzaje osełek znajdujących się w asortymencie Militaria.pl. Jednym z lepszych sposobów jest zakupienie zestawów ostrzących, których ofertę znajdziesz poniżej.
Od osełek płaskich, czyli kamieni, wydajniejsze oraz bardziej przyjazne początkującym użytkownikom są narzędzia z ustalonymi kątami do ostrzenia. W odróżnieniu od kamieni ceramicznych, taki zestaw pozwala bez wysiłku utrzymać najlepszy kąt do ostrzenia danego noża. Są różne typy tego typu osełek. Mogą to być pręty o różnej gradacji, gdyż w zależności od stępienia ostrza, potrzebna jest konkretna gradacja pozwalająca zedrzeć wierzchnią warstwę stali z krawędzi tnącej. Podczas ostrzenia takimi narzędziami, przesuwamy ostrzem w określonym kierunku, najczęściej z góry na dół lub przeciągając je od jelca po czubek. Bardziej profesjonalne są ostrzałki, w których nóż umieszczamy w imadełku, a na prowadnicach umieszczane są kamienie o różnej gradacji. Taki sposób, przy odpowiedniej dozie praktyki, pozwoli naostrzyć nóż nie tylko do wartości roboczej, ale także przewyższyć nawet ostrość fabryczną. Twoje narzędzie może być zatem naostrzone lepiej niż po wyjęciu z opakowania. Ostatnim rodzajem są ostrzałki elektryczne, na których umieszcza się specjalne taśmy - taki sposób jest najszybszy i najbardziej wydajny, lecz także kosztuje nieco więcej od swoich mechanicznych odpowiedników.
Jeżeli chodzi o same gradacje, to przyjmuje się zasadę, że im bardziej stępiony jest nóż, tym niższej wartości powinno się używać do jego wstępnego naostrzenia. Jeżeli twoje narzędzie jest całkowicie tępe, to odpowiednią wartością będzie 120 do 600. Od 600 do 1500 można naostrzyć nóż do wartości roboczej, czyli takiej, która pozwoli bez problemu pracować, choć do ideału będzie jeszcze nieco brakować. Jeżeli zamierzasz naostrzyć swój nóż najlepiej, konieczne będzie zaopatrzenie się w pręty diamentowe lub kamienie o wysokiej gradacji – nawet do 6000, które właściwie polerują krawędź tnącą, nadając ostrzu najlepsze właściwości tnące. Jeżeli Twój nóż uległ stępieniu, a nie masz doświadczenia w ostrzeniu ,,z ręki”, polecamy nasze zestawy ostrzące, z których obsługą poradzi sobie absolutnie każdy. Najważniejsza nadal jest praktyka, lecz taki sposób ostrzenia wybacza najwięcej błędów u początkującego, a co za tym idzie – prędzej będziesz cieszyć się swoim nożem, który będzie ciąć jak nowy.