Kolimator to nowoczesny przyrząd celowniczy, który służy do wyrównania osi celowniczej z osią lufy broni lub z osią lufy celu. Urządzenie to jest oparte na układzie elektronicznym i zastępuje tradycyjne przyrządy celownicze (muszkę i szczerbinkę). Kolimator cechuje się też prostotą obsługi i dużą skutecznością, dzięki niemu można znacząco poprawić osiągnięcia strzeleckie. Wykorzystywany jest między innymi przez strzelców zawodowych, ale także np. graczy airsoftu. W tym artykule omawiamy, czym dokładnie jest kolimator i w jaki sposób działa, a także jakie są jego rodzaje.
Jak działa kolimator i do czego służy?
Celownik kolimatorowy jest urządzeniem optycznym, który do działania wykorzystuje zjawisko kolimacji. Zjawisko to polega na kolimacji wiązki światła, czyli na takim ukierunkowaniu promieni świetlnych, aby poruszały się równolegle względem siebie. W celownikach kolimatorowych, światło emitowane przez diodę odbija się od specjalnie ukształtowanej soczewki lub pryzmatu, co powoduje, że użytkownik widzi jasny punkt celowniczy (zazwyczaj czerwoną lub zieloną kropkę), niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się oko względem celownika. Dzięki temu celowanie staje się szybsze i bardziej intuicyjne, ponieważ nie trzeba precyzyjnie ustawiać oka w linii celowania, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych przyrządów optycznych.
Punkt celowniczy widoczny na soczewce dodatkowo może być regulowany zarówno w pionie i poziomie. Ponadto stosowanie kolimatora nie wymaga zgrywania przyrządów (kolimator zastępuje muszkę i szczerbinkę) ani zamykania oka. Celownik kolimatorowy jest jednym z najbardziej skutecznych celowników na średnich i krótkich dystansach. Umożliwia oddawanie strzałów na odległość od kilkunastu do kilkuset metrów.
Rodzaje kolimatorów
Pierwsze kolimatory były wykorzystywane już w latach 60. XX wieku. Od tego czasu przeszły wiele zmian, a także powstało kilka rodzajów tych celowników. Kolimatory można podzielić np. ze względu na budowę. Podział ten obejmuje kolimatory otwarte i zamknięte. Każdy z rodzajów kolimatorów sprawdzi się, w zależności od konstrukcji, do innych działań lub do innego typu broni.
Kolimator otwarty
Kolimator otwarty to celownik charakteryzujący się otwartą konstrukcją, która umożliwia swobodną obserwację obuoczną. Składa się z obiektywu odpowiadającego za zbieranie światła, soczewki projekcyjnej oraz źródła światła (na przykład diody LED).

Zaletami kolimatorów o konstrukcji otwartej są: łatwa i szybka obsługa, niska waga oraz szerokie pole widzenia. Te właściwości przydatne są w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji, między innymi podczas strzelania dynamicznego. Do was należy zaliczyć niską odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz podatność na działanie czynników atmosferycznych (na przykład deszczu).
Kolimator zamknięty
Kolimator zamknięty budową przypomina lunetę. Wszystkie elementy optyczne celownika zamknięte są w tubusie. Kolimator zamknięty również składa się z obiektywu, soczewki projekcyjnej oraz diody LED. Zamknięta konstrukcja zapewnia lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, piachem czy wilgocią, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany w niepogodę i w trudnych warunkach terenowych. Kolejnym atutem jest możliwość stosowania dodatkowych urządzeń optycznych jak na przykład przyrządów powiększających. Kolimatory zamknięte często wykorzystywane są przez żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

Wybór kolimatora uzależniony jest między innymi od warunków atmosferycznych, terenowych i upodobań strzelca. Jeżeli potrzebujesz lżejszego celownika i podejmujesz aktywność przy dobrych warunkach pogodowych, to dobrym wyborem będzie kolimator otwarty. Jeżeli potrzebujesz większej ochrony, to warto wybrać model zamknięty.
Celownik holograficzny
Celownik holograficzny bardzo często nazywany jest kolimatorem holograficznym, choć nie jest to do końca właściwe określenie.
Holograf jest udoskonaloną, nowocześniejszą wersją kolimatora. Sposób działania jest bardzo podobny do pracy kolimatora - wiązka światła również jest kolimowana, jednak zamiast diody LED urządzenie wykorzystuje laser. Celownik holograficzny konstruowany jest w układzie otwartym.
Podczas używania kolimatora na długim dystansie może zaistnieć sytuacja, w której krzyż celowniczy przysłania niemal całe pole widzenia. W celownikach holograficznych ten defekt został wyeliminowany, ponieważ sam krzyż jest generowany w inny sposób. W holografie znajduje się dodatkowy układ elektroniczny.
Ten rodzaj celownika wykorzystywany jest między innymi przez strzelców wyborowych oraz specjalne jednostki wojskowe.
Kolimatory w ofercie Militaria.pl
Warto pamiętać, że kolimatory oraz celowniki holograficzne wymagają zasilania. W ofercie Militaria.pl znajdziesz modele zasilane bateriami, a także o zasilaniu mieszanym jak połączenie baterii solarnej i tradycyjnej lub baterii solarnej oraz wbudowanego akumulatora. Na uwadze należy również mieć montaż urządzenia optoelektrycznego, może to być montaż na szynie typu Weaver, szynie 11 mm lub na podstawce.
W sklepie Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór kolimatorów od producentów takich jak: Aim-O, Burris, Bushnell, Delta, Optical, Hawke, Holosun, Steiner Optik, Umarex, Vector Optics lub Vortex. Nie wiesz jaki kolimator wybrać? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą Ci dobrać najlepszy celownik.