Służba wojskowa z roku na rok przyciąga coraz więcej kandydatów. Zawód żołnierza to nie tylko służba ojczyźnie, lecz także szansa na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. Jeżeli cechują Cię: odwaga, determinacja i gotowość do działania, to służba w wojsku może być dobrym wyborem.
W tym wpisie przybliżymy sylwetkę żołnierza, rodzaje wojsk w Polsce, a także różne sposoby na to, jak dostać się do wojska i zostać żołnierzem.
Kim jest żołnierz i czym się zajmuje?
“Żołnierz” to określenie osoby, która pełni czynną służbę wojskową. Wyjątkiem są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy służbę wojskową odbywają rotacyjnie (m. in. podczas szkoleń i ćwiczeń) lub dyspozycyjnie (pozostając w gotowości do podjęcia działań).
Żołnierz odpowiedzialny jest za obronę państwa oraz wykonywanie zadań zarówno w granicach, jak i poza jego granicami. Jego zadania mogą obejmować obronę kraju w czasie wojny lub udział w międzynarodowych misjach w innych państwach (na przykład w ramach operacji reagowania kryzysowego).
W czasie, kiedy nie występują zagrożenia zewnętrzne, żołnierze angażują się między innymi w utrzymanie porządku publicznego podczas sytuacji kryzysowych i katastrof naturalnych czy w ochronę strategicznych obiektów państwowych. Warto wspomnieć również o specjalistycznych formacjach, jak na przykład saperach, którzy również w czasie pokoju zajmują się rozbrajaniem niewybuchów.
Rodzaje Sił Zbrojnych RP
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej dzielą się na pięć głównych rodzajów: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne.

Wojska Lądowe odpowiadają za obronę przed atakiem z lądu i powietrza. Są najliczniejszym rodzajem wojsk w Polsce. W strukturze Wojsk Lądowych wyróżnia oddziały, pododdziały oraz związki taktyczne. Na Wojska Lądowe składają się:
-
Wojska Pancerne i Zmechanizowane – przeznaczone są do odpierania uderzeń grup pancerno-zmechanizowanych, odzyskiwania utraconego terenu, zwalczania środków napadu powietrznego oraz walki z formacjami aeromobilnymi,
-
Wojska Aeromobilne – wspierają operacje lądowe i morskie, opanowują istotne obiekty przeciwnika z powietrza, dezorganizują ruch wrogich wojsk, niszczą siły i środki wsparcia logistycznego, a także prowadzą działania dywersyjne, zaczepne i obronne,
-
Wojska Rakietowe i Artylerii – ogniowo wspierają inne rodzaje wojsk i rażą przeciwnika,
-
Wojska Obrony Przeciwlotniczej – bezpośrednio osłaniają inne rodzaje wojsk własnych i sojuszniczych, a także obiekty przed środkami napadu powietrznego,
-
Wojska Inżynieryjne – prowadzą rozpoznanie przeciwnika i terenu, budują lub niszczą zapory inżynieryjne, wykonują przejścia w naturalnych przeszkodach terenowych, prowadzą rozminowanie terenu i obiektów, maskują wojska i inne,
-
Wojska Rozpoznania i Walki Elektronicznej – prowadzą między innymi rozpoznanie wojskowe, walkę elektroniczną, działania psychologiczne, rozpoznanie specjalnie oraz zabezpieczenie geograficzne,
-
Wojska Łączności i Informatyki – odpowiadają za zapewnienie dowodzenia wojskami lądowymi, wspomagają informatycznie procesy decyzyjne,
-
Wojska Chemiczne – wspierają bojowo wojska w ramach systemu OPBMR (Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia) oraz realizują działania również podczas sytuacji kryzysowych w czasie pokoju,
-
Jednostki wsparcia logistycznego – zapewniają wsparcie logistyczne, uzbrojenie, sprzęt wojskowy, zajmują się także odtwarzaniem zapasów, obsługą i konserwacją uzbrojenia i sprzętu, ochroną medyczną, kierowaniem transportem oraz przemieszczaniem wojsk.

Siły Powietrzne – zapewniają obronę polskiej przestrzeni powietrznej. W razie zagrożenia prowadzą operacje utrzymujące przewagę w powietrzu oraz operacje wspierające inne rodzaje wojsk. W obowiązkach Sił Powietrznych leży także wkład do zintegrowanego systemu obrony powietrznej w ramach NATO (NATINADS). W strukturze Sił Powietrznych wyróżnia się:
-
Wojska Lotnicze – prowadzą różnorodne działania bojowe zarówno bezpośrednio na polu walki we współpracy z innymi rodzajami wojsk, jak i samodzielnie na tyłach wroga; Wojska Lotnicze odpowiadają za obronę przestrzeni powietrznej, likwidację celów powietrznych, naziemnych i nawodnych, a także prowadzenie rozpoznania oraz transport ludzi i sprzętu,
-
Wojska Obrony Przeciwlotniczej – uczestniczą w działaniach ogólnowojskowych z innymi rodzajami wojsk, ich głównym zadaniem jest likwidowanie i obezwładnianie sił przeciwnika w powietrzu oraz osłona własnych i sojuszniczych wojsk,
-
Wojska Radiotechniczne – do ich zadań należy między innymi: rozpoznanie radiolokacyjne, powiadamianie o środkach napadu powietrznego, zabezpieczenia działań bojowych wojsk rakietowych, artylerii przeciwlotniczej, lotnictwa myśliwskiego oraz oddziałów przeciwdziałania radioelektronicznego.

Marynarka Wojenna – odpowiada za obronę obszarów morskich i wybrzeża Polski. W związku z umowami międzynarodowymi polska Marynarka Wojenna jest w gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa także poza obszarem Morza Bałtyckiego. Polska Marynarka Wojenna składa się z:
-
3. Flotylli Okrętów – największego związku taktycznego, którego siłę stanowią fregaty, okręty rakietowe i korweta zwalczania okrętów podwodnych,
-
Morskiej Jednostki Rakietowej – odpowiadającej za zwalczanie nawodnych sił okrętowych, osłony głównych Baz Morskich, rejonów lądowania desantu morskiego oraz strategicznych obiektów wojskowych na wybrzeżu,
-
Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – związku morskiego rodzaju sił zbrojnych, na której strukturę składają się: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 43 Baza Lotnictwa Morskiego i 44 Baza Lotnictwa Morskiego,
-
8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – której zadaniem jest obrona polskich terenów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego oraz udział w obronie wybrzeża.

Wojska Specjalne – prowadzą operacje w kraju i poza jego granicami. Wojska Specjalne realizują zadania samodzielnie bądź we współpracy z innymi rodzajami wojsk. Żołnierze Wojsk Specjalnych potocznie nazywani są komandosami i przynależą do jednostek takich jak:
-
Jednostka Wojskowa Komandosów – realizują pełen zakres aktywności wojskowej, prowadzą bezpośrednie akcje, specjalnie rozpoznanie i wsparcie wojskowe,
-
Jednostka Wojskowa GROM – prowadzi działania głównie o charakterze antyterrorystycznym i specjalnym,
-
Jednostka Wojskowa AGAT – jednostka szturmowa wykorzystywana do bezpośrednich akcji w ugrupowaniu i na zapleczu przeciwnika,
-
Jednostka Wojskowa NIL – zapewnia wsparcie informacyjne, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego,
-
Jednostka Wojskowa FORMOZA – specjalna jednostka płetwonurków bojowych,
-
Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych – zapewnia lotnicze wsparcie jednostek Wojsk Specjalnych.

Wojska Obrony Terytorialnej – odpowiadają za obronę i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju wykonują takie zadania jak: przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, zwalczanie skutków klęsk, prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny są odpowiedzialne za wsparcie wojsk operacyjnych w strefach działań bojowych.
Kandydaci na żołnierzy mają szerokie pole wyboru rodzaju wojska oraz typu jednostki czy oddziału wojskowego. Wiesz już, jakie masz możliwości, czas więc się dowiedzieć, jak do wojska dołączyć.
Jak zostać żołnierzem?
Dołączyć do wojska i zostać żołnierzem można na różne sposoby. W zależności do tego, jakie kandydat ma wykształcenie lub jaką służbę chce pełnić, może wybrać inny rodzaj służby.
Osoby zainteresowane dołączeniem do wojska mogą wybrać jedną z trzech form służby wojskowej:
-
dobrowolna zasadnicza służba wojskowa,
-
terytorialna służb wojskowa (WOT),
-
służba zawodowa.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
Osoby, które nigdy nie pełniły służby wojskowej mogą odbyć przeszkolenie wojskowe, a w przyszłości zasilić rezerwę bądź wstąpić do armii zawodowej. Jak wygląda proces rekrutacyjny w przypadku dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?
Pierwszym krokiem jest nabór w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Centra powstały w 2022 roku, a dzięki nim procedury przyjęcia do wojska zostały unowocześnione i usprawnione.
Wojskowe Centra Rekrutacji umożliwiają dołączenie do wojska i odbycie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Dołączyć można na miejscu po konsultacji z ekspertem od rekrutacji, a nawet poprzez złożenie wniosku przez Internet.
O przyjęcie do wojska mogą starać się osoby, które:
-
mają polskie obywatelstwo,
-
ukończyły 18. rż.,
-
są zdolne psychofizycznie do pełnienia służby,
-
nie są karane za umyślne spowodowanie przestępstwa,
-
mają co najmniej podstawowe wykształcenie,
-
mają nieposzlakowaną opinię.
Zainteresowani służbą wojskową mogą się udać do Wojskowego Centrum Rekrutacji i na miejscu złożyć wniosek o przyjęcie do wojska. Od momentu złożenia takiego wniosku (stacjonarnie lub przez portal zostań żołnierzem) kandydat oczekuje do 14 dni roboczych na odpowiedź.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej oraz rozmowy z psychologiem. Następnie należy stawić się na badanie komisji lekarskiej. Proces ten trwa około 2 dni.
Po pozytywnych rozmowach i badaniach kandydat zostaje wysłany na szkolenie podstawowe, które trwa 27 dni. Podczas szkolenia kandydat nabywa wiedzę i umiejętności z dziedzin takich jak: przygotowanie do działania na polu walki, szkolenie strzeleckie oraz podstawy opieki taktyczno-bojowej nad poszkodowanymi. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest otrzymanie książeczki wojskowej oraz złożenie przysięgi.
Ostatnim etapem jest szkolenie specjalistyczne. Szkolenie może trwać do 11 miesięcy i jest połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca może oddelegować żołnierza na inne stanowisko niż pierwotnie przydzielone. Po zakończeniu tego szkolenia istnieje możliwość złożenia wniosku o przeniesienie do zawodowej służby wojskowej, służby terytorialnej lub do aktywnej rezerwy. Jeśli po ukończeniu szkolenia osoba nie złoży wyżej wspomnianego wniosku, zostanie przeniesiona do rezerwy pasywnej.
Uwaga!
-
Jeżeli składałeś już przysięgę wojskową – możesz pominąć szkolenie podstawowe i od razu odbyć szkolenie specjalistyczne.
-
Po odbyciu jedynie szkolenia podstawowego możesz: zostać członkiem rezerwy aktywnej (na wniosek) lub zostać przeniesiony do rezerwy pasywnej (jeżeli nie złożysz wniosku o przeniesienie do rezerwy aktywnej). Do 3 lat od przeniesienia do rezerwy możesz złożyć wniosek i kontynuować szkolenie w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.
-
Po odbyciu szkolenia specjalistycznego możesz zasilić WOT, rezerwę aktywną (na wniosek) lub pasywną (bez wniosku), a także zostać żołnierzem zawodowym (po dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej masz pierwszeństwo w naborze do służby zawodowej).
-
Absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego mogą odbyć skróconą zasadniczą służbę wojskową.
-
Możesz zrezygnować w dowolnym momencie z odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Terytorialna służba wojskowa
Do terytorialnej służby wojskową mogą zgłosić się osoby, które ukończyły minimum 18 lat, posiadają polskie obywatelstwo, są zdolne psychicznie i fizycznie do pełnienia służby wojskowej, nie były karane ani nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie posiadają przydziału kryzysowego.
Z rekruterami WOT można się skonsultować dzięki portalowi rekturerzy terytorialsi. Istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez rozmowę telefoniczną lub drogą mailową z rekruterem. Wniosek można złożyć również w formie tradycyjnej – stacjonarnie w siedzibie odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji, a także już podczas kwalifikacji wojskowej.
Po złożeniu wniosku odbędziesz postępowanie rekrutacyjne, które obejmuje: analizę dokumentów, rozmowę kwalifikacyjną, badania określające zdolność fizyczną oraz badania psychologiczne.
Po pozytywnym przejściu postępowania rekrutacyjnego, kolejnym etapem są szkolenia:
-
szkolenie teoretycznie – w formie e-learningowej,
-
szkolenie podstawowe 16-dniowe (tzw. szesnastka) – dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem,
-
szkolenie wyrównawcze 8-dniowe – dla osób, które zostały przeniesione do rezerwy i zgłosili chęć podjęcia służby w WOT.
Szkolenie wstępne można odbyć jednorazowo w trybie ciągłym lub okresowo w weekendy.
W WOT realizowane są dwa rodzaju służby wojskowej:
-
służba rotacyjna: służba rotacyjna pełniona jest podczas ćwiczeń i szkoleń wojskowych,
-
służba dyspozycyjna: służba dyspozycyjna polega na pozostawaniu w gotowości do podjęcia działań w kryzysowych sytuacjach, odbywasz ją poza jednostką.
Żołnierze WOT obowiązkowo muszą stawić na szkolenia wojskowe rotacyjne minimum 2 dni w miesiącu (w weekendy). Raz do roku muszą również odbyć 14 dni szkolenia zintegrowanego, które odbywa się na poligonie.
Służba terytorialna może trwać od roku do 6 lat. Po jej ukończeniu możesz ubiegać się o przedłużenie.
Służba zawodowa
Żołnierzem zawodowym może zostać osoba, która osiągnęła wiek minimum 18 lat, posiada polskie obywatelstwo, odznacza się nieposzlakowaną opinią, posiada zdolności psychofizyczne do pełnienia służby wojskowej, nie była karana za umyślne przestępstwo oraz posiada odpowiednie wykształcenie.
Żołnierze zawodowi mogą dołączyć do korpusów: szeregowych, podoficerów i oficerów.
Uwaga! Żołnierze, którzy odbywają dobrowolną zasadniczą służbę wojskową pod koniec służby mogą złożyć wniosek o wstąpienie do służby zawodowej, mając pierwszeństwo w rekrutacji.
Jak zostać szeregowym?
Osoby, które złożyły przysięgę wojskową i otrzymały stopień szeregowego lub starszego szeregowego w rezerwie, mogą zgłosić do Wojskowego Centrum Rekrutacji i podążyć drogą podobną jak w przypadku zgłoszenia się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Jak dołączyć do korpusu podoficerów?
Podoficerem można zostać na trzy sposoby: poprzez kurs podoficerski dla cywilów, Legię Akademicką lub zgłoszenie do WCR.
1. Kurs podoficerski
Kurs podoficerski (szkolenie na kaprala) można odbyć w jednej z czterech szkół:
-
szkole podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu,
-
szkole podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie,
-
szkole podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce,
-
szkole podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu.
Uwaga! Do udziału w kursie podoficerskim musisz posiadać minimum wykształcenie średnie.
Nabór na kurs podoficerski przebiega w następujących krokach:
-
złożenie wniosku do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem WCR,
-
odbycie badań lekarskich i psychologicznych,
-
rekrutacja: analiza ocen ze świadectwa ukończenia szkoły średniej, sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego i rozmowa kwalifikacyjna.
Kurs może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od wybranej specjalności. Kurs obejmuje szkolenia:
-
e-learningowe szkolenie teoretyczne,
-
28-dniowe szkolenie podstawowe kończące się złożeniem przysięgi wojskowej,
-
szkolenie kapralskie (tzw. bazowy kurs podoficerski),
-
szkolenie specjalistyczne.
Uwaga! Osoby z wykształceniem średnim mające uprawnienia do wykonywania zawodów przydatnych wojsku mogą wziąć udział w kursach dla cywilów ukierunkowanych na kształcenie specjalistów pożądanych przez wojsko.
2. Legia Akademicka
Studenci i absolwenci uczelni wyższych mogą odbyć szkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej. Szkolenie w Legii obejmuje zajęcia teoretycznie i praktyczne przez okres maksymalnie trzech lat oraz egzamin na podoficera.
Po ukończeniu Legii Akademickiej kursant może aplikować do korpusu podoficerów zawodowych, wstąpić na wniosek do aktywnej rezerwy lub do rezerwy pasywnej (jeżeli kursant nie złoży wniosku lub nie ukończy pełnego szkolenia).
Z Legii Akademickiej możesz zrezygnować w każdym momencie.
3. Wojskowe Centrum Rekrutacji
Jeżeli masz nadany stopień podoficera rezerwy możesz zgłosić się do WCR.
Jak stać się oficerem zawodowym?
Do nadania stopnia oficera prowadzą cztery drogi: studia wojskowe, program stypendialny, kurs oficerski oraz Legia Akademicka.
1. Studia wojskowe
Dla osób, które jeszcze nie mają wykształcenia wyższego lub chcą uzyskać dyplom w kolejnej dziedzinie, dobrym wyborem będzie podjęcie studiów wojskowych w Akademiach Wojskowych. Studia wojskowe w Polsce oferują:
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
-
Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
-
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie,
-
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,
-
Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (wojskowe studia medyczne).
Przed przyjęciem na studia kandydaci muszą zdać testy sprawnościowe, przejść przez testy psychologiczne, odbyć badania lekarskie oraz rozmowę rekrutacyjną. W trakcie egzaminów wstępnych analizowane są także wyniki egzaminu maturalnego.
Uwaga! Na egzaminach można zdobyć dodatkowe punkty za: ukończenie klasy wojskowej, członkostwo w organizacji proobronnej, osiągnięcia sportowe, udokumentowanie uprawnienia lub odbyte szkolenie wojskowej.
Jeśli chcesz studiować na kierunkach lotnictwo i kosmonautyka lub nawigacja w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, przed egzaminem konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań w Wojskowym Instytucje Medycyny Lotniczej. Studenci chcący zostać pilotami wojskowymi odbywają dodatkowe szkolenie sprawdzające możliwości odbywania służby w powietrzu.
Studenci na kierunkach wojskowych rozpoczynają studia jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i odbywają 28-dniowe szkolenie podstawowe kończące się egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej. Po 1. roku studiów studenci przechodzą do służby zawodowej.
Uwaga! Po złożeniu przysięgi wojskowej studenci otrzymują stopień szeregowego, a w trakcie studiów mogą awansować aż do stopnia sierżanta. Po ukończonych studiach studenci otrzymują tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera oraz promocję na stopień podporucznika.
2. Program stypendialny
Studenci kierunków cywilnych kształtujących w dziedzinach przydatnych wojsku mogą ubiegać się o przyznanie stypendium. Do otrzymania stypendium konieczne jest podpisanie umowy z MON, w której student zobowiązuje się do: nieodpłatnego udziału w ćwiczeniach wojskowych (do 21 dni) oraz zajęciach Legii Akademickiej w module podoficerskim; ukończenia kursu oficerskiego wraz ze zdaniem egzaminu na oficera w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej podczas kształcenia na kursie oficerskim.
3. Kurs oficerski
Kursy oficerskie realizowane są w dwóch wariantach: 3-miesięcznym, 6-miesięcznym oraz 12-misięcznym. Kurs oficerski przeznaczony jest dla osób, które:
-
są absolwentami uczelni wyższych niebędących żołnierzami, którzy ukończyli kierunki przydatne w danym korpusie osobowym,
-
są pracownikami resortu obrony narodowej,
-
są podoficerami zawodowymi pełniącymi zawodową służbę wojskową w korpusie podoficerów i są absolwentami przydatnych wojsku kierunków studiów lub posiadają odpowiednie kwalifikacje przydatne w danym korpusie,
-
są szeregowymi zawodowymi i ukończyli studia na przydatnych kierunkach lub posiadają doświadczenie i przydatne kwalifikacje w danym korpusie osobowym.
Kurs trzymiesięczny mogą odbyć:
-
niebędący żołnierzami absolwenci uczelni wyższych (z tytułem magistra lub równorzędnym) przydatnych kierunków,
-
podoficerowie zawodowi (z tytułem magistra lub równorzędnym) pełniący zawodową służbę i posiadający ukończone studia na przydatnym kierunku lub posiadają doświadczenie i przydatne kwalifikacje,
-
pracownicy resortu Obrony Narodowej, którzy ukończyli przydatne kierunki lub posiadają doświadczenie i przydatne kwalifikacje.
Kurs sześciomiesięczny mogą odbyć:
-
podoficerowie zawodowi, którzy uzyskali tytuł magistra.
Kurs dwunastomiesięczny mogą odbyć:
-
niebędący żołnierzami absolwenci uczelni wyższych (z tytułem magistra lub równorzędnym) przydatnych kierunków,
-
szeregowi zawodowi, którzy pełnią zawodową służbę co najmniej 3 lata i są absolwentami przydatnych kierunków studiów lub posiadają doświadczenie i przydatne kwalifikacje w danym korpusie osobowym.
Uwaga! Do przystąpienia do kursu oficerskiego konieczne jest posiadanie tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego. Kandydaci do służby w korpusie medycznym muszą posiadać prawo do wykonywania zawodu.
Zapis na kurs oficerski wygląda podobnie jak w innych przypadkach: wniosek do Dyrektora Departamentu Kadr MON, badania lekarskie i psychologiczne, rekrutacja (wraz ze sprawdzianami z WF-u, testami językowymi oraz rozmową kwalifikacyjną). Bez względu na wybrany tryb kurs rozpoczyna się od szkolenia e-learningowego, a następnie 28-dniowego szkolenia podstawowego.
4. Legia Akademicka
Do szkolenia w Legii Akademickiej dla oficerów mogą przystąpić osoby, które ukończyły moduł podoficerski i zdały egzamin na podoficera. Szkolenie przebiega w ciągu jednego roku akademickiego podczas letniej przerwy międzysemestralnej. Szkolenie trwa co najmniej 62 dni i kończy się egzaminem na oficera.
Jak dostać się do wojska zawodowego - pozostałe informacje
Warto pamiętać, że istotną kwestią wpływającą na stopień wojskowy jest wykształcenie kandydata. Informacja ta może wpływać na decyzję o tym, kiedy i jak rozpocząć rekrutację do wojska.
W trakcie służby wojskowej oczywiście można awansować na wyższe stopnie wojskowe. Więcej o stopniach wojskowych znajdziesz w naszej poradzie: Stopnie wojskowe w Polsce - podział i historia.
Czy warto iść do wojska?
Służba wojskowa i praca jako żołnierz zawodowy może przynieść szereg korzyści. Oprócz nabycia różnych przydatnych umiejętności zawód żołnierza wiąże się z dużym zaufaniem społecznym czy prestiżem.
Warto także mieć na uwadze inne pozytywne aspekty, takie jak: możliwość awansu, przywileje socjalne, stabilizacja życiowa czy dobre zarobki. Żołnierze zawodowi mają także możliwość doświadczenia międzynarodowego na przykład poprzez udziały w misjach pokojowych lub dołączenie do struktur NATO.
Oferta Militaria.pl dla kandydatów na żołnierzy
Rozważasz rozpoczęcie kariery wojskowej? Sprawdź co może Ci się przydać! W Militaria.pl znajdziesz szeroką ofertę wyposażenie rekruta. W tej kategorii skompletowano między innymi odzież, obuwie, narzędzia i urządzenia (takie jak: wielofunkcyjne multitoole, noże, latarki), czy też żywność długoterminową oraz dodatkowe akcesoria. Sprawdź!
W Militaria.pl wspieramy mundurowych! Z Kartą Mundurową i w ramach Pakietu Mundurowego zyskujesz stałą zniżkę na nasze produkty. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do naszej sekcji poświęconej Mundurowej.