WAKACYJNA WYPRZEDAŻ DO -40% | Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek

Jaki filtr turystyczny do wody wybrać na wyprawę?

Jaki filtr turystyczny do wody wybrać na wyprawę?

Noszenie ze sobą dużych zapasów wody podczas pieszych wędrówek bywa kłopotliwe, ponieważ woda jest ciężka i zajmuje dużo miejsca w bagażu. Aby zmniejszyć obciążenie plecaka, można polegać na naturalnych źródłach wody, takich jak: strumienie, jeziora, stawy, rzeki i inne. Trzeba jednak pamiętać, że źródła, które znajdziemy na trasie naszej wędrówki, nie zawsze zawierają wodę zdatną do picia. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakości napotkanej wody, możemy skorzystać z turystycznego filtra do wody. Tego typu urządzenie filtruje wodę i czyni ją bezpieczną do spożycia. Przed zakupem takiego urządzenia ważne jest jednak, aby zrozumieć, czego szukać i jaki produkt wybrać.

W tym artykule dowiesz się m.in.: czy warto kupić filtr do wody, jak on działa i jaki filtr turystyczny do wody wybrać w zależności od potrzeb.

Czy warto kupić filtr turystyczny do wody?

Woda płynąca w rzekach, strumieniach i innych naturalnych źródłach może wydawać się nieszkodliwa dla organizmu, jednak przeważnie nie jest pozbawiona zanieczyszczeń. Ze względu na różne zagrożenia dla zdrowia nie zaleca się picia takiej wody bez odpowiedniego oczyszczenia. Może być ona skażona różnymi mikroorganizmami np. bakteriami. Te mogą powodować choroby, takie jak: biegunka, zapalenie żołądka lub inne infekcje żołądkowo-jelitowe. Z tego powodu konieczne jest oczyszczenie wody przed jej wypiciem, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. W tym celu warto kupić filtr turystyczny do wody, który oczyści wodę i poprawi jakość, czyniąc ją bezpieczną do picia. Oprócz oczyszczania wody filtr turystyczny niesie ze sobą również inne korzyści:

  • Oszczędność pieniędzy - zakup pojedynczego filtra turystycznego może być kosztowny na początku, ale pozwala uniknąć ciągłych wydatków na wodę butelkowaną podczas podróży.
  • Wygoda - filtry turystyczne eliminują potrzebę noszenia ze sobą ciężkich butelek z wodą, co bywa uciążliwe podczas długich podróży.
  • Przyjazność dla środowiska - zapobiegają używaniu plastikowych butelek, co zmniejsza ilość odpadów z tworzyw sztucznych i jest korzystne dla środowiska.
Filtr do wody Sawyer Mini Blue

Jak działa filtr turystyczny do wody?

Istnieje wiele rodzajów filtrów do wody, które działają na różne sposoby, a ich wybór zależy od typu zanieczyszczeń i potrzeb użytkownika. Jak działa turystyczny filtr do wody? Sposób działania filtrów można podzielić na trzy główne rodzaje filtracji:

  • Filtracja mechaniczna - polega na usuwaniu z wody zanieczyszczeń fizycznych, takich jak: piasek, osady, inne cząstki stałe.
  • Filtracja absorpcyjna - działa na podobnej zasadzie jak gąbka, wychwytując i zatrzymując zanieczyszczenia. Najpopularniejszym przykładem takiego filtra jest filtr z węglem aktywnym. Jego działanie polega na przyciąganiu i zatrzymywaniu różnych zanieczyszczeń, dzięki czemu woda jest czystsza i smaczniejsza.
  • Filtracja membranowa - wykorzystuje proces zwany separacją membranową do usuwania większości zanieczyszczeń, nawet bardzo małych, takich jak bakterie. Woda jest przepychana pod ciśnieniem przez membranę, która ma mikroskopijne pory.

Jakie są rodzaje filtrów turystycznych do wody?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów turystycznych przeznaczonych do użytku podczas wędrówek, podróży i innych aktywności na świeżym powietrzu. Główne różnice między nimi to: waga, wydajność, wygoda użytkowania i skuteczność oczyszczania wody. W dalszej części opisujemy najbardziej znane rodzaje turystycznych filtrów do wody.

Filtry słomkowe — jest to prosta rurka z filtrem wewnątrz, która umożliwia picie wody bezpośrednio ze źródła. Może być nim nie tylko jezioro czy strumień, lecz także butelka lub bukłak, w którym wcześniej zmagazynowaliśmy wodę, o ile jest wyposażony w szeroki wlew (większy niż średnica filtra). Tego typu filtry turystyczne do wody są kompaktowe i lekkie, a ich waga często nie przekracza 100 gramów. Ze względu na minimalne rozmiary i niską wagę można je wygodnie nosić w kieszeni lub plecaku. Ich budowa jest prosta, przez co zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia. Składają się one głównie z samego filtra oraz plastikowej obudowy, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się również długą żywotnością. Mogą oczyścić kilka tysięcy litrów wody, co czyni je ekonomiczną i przyjazną dla środowiska opcją na każdą podróż.

Filtr do wody LifeStraw Personal
Na zdjęciu filtr do wody LifeStraw Personal w kolorze niebieskim

Filtry o wszechstronnym zastosowaniu — doskonałym przykładem tego typu filtrów są produkty marki Sawyer, które można mocować na butelkach, bukłakach czy używać jako słomki. Stanowią one wygodne rozwiązanie podczas trekkingów, biegów, jazdy na rowerze górskim, a nawet w trakcie dłuższych wycieczek z plecakiem. Z filtra Sawyer korzysta się na kilka sposobów. Wodę można pić prosto ze źródła, oczyścić ją za pomocą filtra i zmagazynować w pojemniku lub dokręcić filtr bezpośrednio do butelki i filtrować wodę na bieżąco podczas picia.

Filtr do wody Sawyer Mini Blue

Butelki z filtrem - umożliwiają łatwe pobieranie wody z różnych źródeł. Aby użyć butelki z filtrem, wystarczy napełnić ją wodą, zakręcić i po prostu zacząć pić. Filtrowanie odbywa się na bieżąco w trakcie picia. Butelki są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w bagażu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w podróży. Możemy ich używać praktycznie wszędzie, o ile mamy dostęp do wody.

Butelka z filtrem LifeStraw

Filtry z pompą - ich działanie polega na tym, że trzeba pompować wodę ze źródła przez filtr do butelki lub zbiornika. Ich główną zaletą jest zdolność do wydobywania wody z płytkich źródeł, co jest szczególnie przydatne podczas podróży na obszarach pustynnych, gdzie dostęp do wody może być ograniczony jedynie do małych kałuż.

Filtr do wody z pompką Aquamira RED Line WaterBasics Emergency
Filtr do wody z pompką Aquamira RED Line WaterBasics Emergency

Filtry grawitacyjne - pozwalają w bardzo wygodny sposób uzyskać czysta wodę podczas pobytu w terenie. Ich działanie polega na napełnieniu filtra zanieczyszczoną wodą oraz zawieszeniu go na gałęzi (lub czymkolwiek innym). Dzięki sile grawitacji woda przepływa przez filtr do czystego pojemnika. Sprawdzają się one świetnie podczas biwakowania w grupie, mogą być wykorzystane także w obozowej kuchni, ponieważ skutecznie filtrują duże ilości wody.

Filtr do wody LifeStraw Peak Flex Gravity Water Filter System 3L
Filtr do wody LifeStraw Peak Flex Gravity Water Filter System 3L

Rodzaje filtrów stosowanych w filtrach turystycznych

Jest wiele rodzajów filtrów, które zostały opracowane w celu oczyszczania wody z różnych zanieczyszczeń. Poniżej przyjrzymy się trzem typom stosowanym w filtrach turystycznych. Każde z tych rozwiązań ma swoje specyficzne właściwości i zastosowania, które wpływają na jakość wody, jej smak i zapach oraz zdolność do eliminacji różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Filtry z włóknem HollowFiber - to bardzo popularne włókna stosowane do filtracji wody. Chronią przed przedostawaniem się do wody wszelkiego rodzaju mikroorganizmów o wielkości powyżej 0,1 mikrona (np. salmonella, cholera, E. cola), a także innych zanieczyszczeń, takich jak piasek, muł i resztki roślinne. System polega na mechanicznej separacji patogenów i zanieczyszczeń poprzez sieć włókien z mikroporami. Skuteczność ochrony może wynosić nawet 99,99999%.

Filtry Water-to-Go - to innowacyjne filtry opracowane przez NASA, które wykorzystują nanotechnologię i cząsteczki tlenku glinu. Łączą w sobie trzy różne technologie w jednym filtrze, umożliwiając oczyszczenie ponad 99,9% zanieczyszczeń w wodzie, w tym: bakterie, wirusy, metale ciężkie i lotne związki organiczne.

Filtry z aktywnym węglem - pochłaniają zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie oraz skutecznie absorbują chlor, pestycydy, herbicydy i inne szkodliwe związki organiczne. Poprawiają dzięki temu smak i zapach spożywanej wody. Jednak w przypadku bardzo zanieczyszczonej wody, filtr węglowy może nie poradzić sobie ze wszystkimi mikroorganizmami, które się w niej znajdują. Filtr ten jest niekiedy stosowany jako dodatkowy wraz z filtrem membranowym.

Filtr do wody LifeStraw Personal niebieski
Filtr do wody LifeStraw umożliwiający picie wody prosto ze źródła

Filtr do wody na wyprawę - który wybrać?

Każda podróż jest inna, a wybór odpowiedniego filtra do wody zależy w dużej mierze od konkretnych potrzeb i warunków, w których podróżujemy. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje wymagania i wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego filtra. Co należy uwzględnić przy zakupie filtra do wody?

Rozmiar i waga

Przy wyborze filtra turystycznego pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest waga, rozmiar i skuteczność filtra. W przypadku wielogodzinnych, a nawet wielodniowych podróży, w ciągłym ruchu nie ma sensu wybierać filtr, który będzie stanowił duże obciążenie dla plecaka. Na samotną wycieczkę, a nawet we dwoje, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór małego filtra, który w zupełności wystarczy do zaspokojenia naszych potrzeb. Wtedy dobrym pomysłem będzie filtr słomkowy. Z kolei wybierając się na dłuższą wyprawę, na przykład z grupą, warto zdecydować się na filtr grawitacyjny, który z powodzeniem przefiltruje znaczną ilość wody.

Filtrowanie bakterii/pasożytów

Przed zakupem filtra należy dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę jest przez niego filtrowane. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie mikroorganizmy eliminuje. Warto wybierać takie systemy, które zapewniają zarówno oczyszczanie z bakterii, jak i poprawiają smak i zapach wody. Przykładowo filtry marki LifeStraw wykorzystują zaawansowaną technologię cylindrycznych membran kapilarnych, a dwustopniowy proces filtracji wykorzystuje dodatkowo wymienną kapsułkę z węglem aktywnym. Pozwala to nie tylko oczyścić wodę z zanieczyszczeń, lecz także ulepszyć jej walory smakowe i zapachowe.

Nie wszystkie filtry są w stanie skutecznie wyeliminować wirusy z zanieczyszczonej wody. Dlatego też, jeśli planujemy podróż do miejsca, w którym woda może być bardzo skażona, warto rozważyć wybór modelu, który nie tylko usuwa typowe zanieczyszczenia, ale również wirusy. Dobrym przykładem takiego filtra jest Water-to-Go.

Szybkość filtracji

Wybierając się w podróż, warto zwrócić uwagę na szybkość działania filtra. Wysokie natężenie przepływu wody jest przydatne w przypadku aktywności fizycznych - wędrówek lub biegów przełajowych.

W poniższym filmie prezentujemy przykładowe modele filtrów do wody, które można zabrać ze sobą na wyprawę:

Oferta filtrów do wody w sklepie Militaria.pl

W ofercie Militaria.pl dostępne są różne filtry turystyczne do wody, które są idealne dla turystów, survivalowców i każdego, kto potrzebuje dostępu do czystej wody w terenie. Oferowane przez nas filtry są nie tylko skuteczne, lecz także łatwe w użyciu i sprawdzają się w różnych warunkach terenowych. Proponujemy lekkie i kompaktowe filtry, które chronią przed bakteriami, pierwotniakami i innymi mikroorganizmami oraz większe filtry, które są w stanie przefiltrować duże ilości wody.