ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -50% - OSTATNIE DNI
Zamów teraz - Paczkomat® i kurier DHL z dostawą na jutro!

Co to jest EDC i z czego się składa?

Co to jest EDC i z czego się składa?

Pojęcie EDC jest szczególnie popularne wśród osób pasjonujących się militariami i outdoorem. Jednak większość z nas nosi przy sobie przedmioty, które są częścią zestawu EDC, choć często nie jesteśmy tego świadomi.

W tym artykule dowiesz się: co to jest EDC, jakie przedmioty wchodzą w jego skład oraz jak skompletować własny zestaw EDC i w czym go przenosić.

EDC, czyli ekwipunek dźwigany codziennie

Skrót EDC pochodzi od angielskiego wyrażenia "Every Day Carry", co w tłumaczeniu oznacza "noszone codziennie". Z kolei w języku polskim można spotkać się z określeniem ekwipunek dźwigany codziennie. Co kryje się pod tym terminem? Co to właściwie jest EDC?

Mówiąc najprościej EDC to zestaw przedmiotów noszonych na co dzień, które są przydatne zarówno w sytuacjach codziennych, jak i awaryjnych. Najczęściej są to niewielkie akcesoria, które mają ułatwić wykonywanie różnych czynności. Dobór przedmiotów EDC jest kwestią bardzo indywidualną - muszą być one dopasowane do zadań, którymi się zajmujemy.

To, jakie akcesoria znajdą się w naszym zestawie EDC, zależy od tego, z jakimi sytuacjami mamy do czynienia na co dzień i jakie potencjalne sytuacje mogą się nam przytrafić. Jest jednak kilka przedmiotów, które stanowią bazę, natomiast resztę można uzupełniać w zależności od potrzeb.

Jakie akcesoria wchodzą w skład zestawu EDC?

Zestaw EDC może zawierać właściwie wszystko, co jego posiadacz uzna za przydatne. Mogą to być różne kompaktowe narzędzia, środki do komunikacji, artykuły pierwszej pomocy czy oświetlenie. Do najczęściej powtarzających się elementów w zestawach należą: noże, latarki oraz scyzoryki lub multitoole. Oprócz tego w EDC może znajdować się: zegarek, smartfon, długopis taktyczny, klucze, portfel, źródło ognia, mała apteczka czy gaz pieprzowy. Niektórzy uzupełniają zestawy także o okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne.

Nie istnieje jedna konkretna lista akcesoriów EDC. Ważne, aby przy wyborze akcesoriów do zestawu EDC kierować się przede wszystkim minimalizacją wagi i objętości przedmiotów (tak, aby większość można było nosić np.: w nerce, kieszeni przymocowanej do pasa czy plecaku) oraz dążyć do maksymalnej ich funkcjonalności (np. multitoole łączą wiele funkcji w jednym praktycznym narzędziu).

Poniżej wymieniamy akcesoria, które są najczęstszymi elementami zestawów EDC.

Multitool EDC - wiele funkcji w jednym narzędziu

Warto pamiętać, że multitool do EDC powinien być wyposażony w narzędzia, z których najczęściej będziemy korzystać. Poza tym musi być na tyle kompaktowy, abyśmy mogli nosić go ze sobą na co dzień. Z drugiej strony powinien być na tyle duży, by dzięki niemu skutecznie wykonywać zadania, do których go wykorzystujemy. Ważne jest znalezienie równowagi między rozmiarem a funkcjonalnością.

Przy wyborze narzędzia wielofunkcyjnego warto zastanowić się, jakie zadania chcemy za jego pomocą wykonywać. Szczególnie ważne jest uwzględnienie konkretnych potrzeb. Przykładowo, jeśli często jeździmy na rowerze, warto wybrać model multitoola, który ma narzędzia przeznaczone dla rowerzystów. Analogicznie, jeśli często uczestniczymy w aktywnościach outdoorowych, takich jak survival, to przydatny będzie multitool wyposażony np. w piłę.

Jaki nóż wybrać do zestawu EDC?

Nóż jest jednym z pierwszych przedmiotów, na które zwracamy uwagę podczas tworzenia zestawu EDC. Najczęściej jest to nóż składany EDC, który ze względu na swoją uniwersalność odgrywa ważną rolę w naszym zestawie. Jest to narzędzie, które można bezpiecznie przechowywać w pozycji zamkniętej, co minimalizuje ryzyko przypadkowego zranienia podczas przenoszenia.

Nóż EDC powinien być wyposażony w różne sposoby mocowania. Jednym z najbardziej praktycznych i uniwersalnych rozwiązań jest klips. Ten element jest przymocowany do rękojeści noża i umożliwia przypięcie go do kieszeni, paska lub innych akcesoriów.

Na poniższym filmie można zapoznać się z jednym z polecanych modeli noży EDC:

Jaką latarkę EDC wybrać?

Kolejnym ważnym elementem zestawu EDC jest latarka. Optymalnym wyborem będzie latarka ręczna, która jest uniwersalna i zapewnia wygodę użytkowania. Jednak w sytuacjach, gdy potrzebne są obie ręce wolne, np. podczas pracy w słabo oświetlonych miejscach, bardziej praktyczną opcją jest latarka czołowa. Dostępne są również latarki kątowe, które łączą w sobie cechy latarki ręcznej i czołówki, zapewniając większą swobodę użytkowania.

Latarka EDC powinna być kompaktowa i lekka, aby zawsze można ją było nosić przy sobie. Istotne jest, by z łatwością można ją było przenosić w kieszeni, plecaku czy przypiąć do paska. Nie bez znaczenia jest też jej moc, którą należy dobrać względem potencjalnego zastosowania. Wśród latarek EDC popularne są modele o mocy od 200 do nawet 2000 lumenów. Warto dostosować moc do codziennych potrzeb, biorąc pod uwagę zarówno użytkowanie w mieście, jak i w terenie.

Jeśli chodzi o wybór źródła zasilania, to indywidualne preferencje mają duże znaczenie. Akumulatory są nie tylko przyjazne dla środowiska, lecz także opłacalne w dłuższej perspektywie. Dzięki możliwości ładowania oszczędzasz pieniądze oraz zyskujesz pewność, że latarka jest gotowa do użycia. Z drugiej strony, baterie są łatwo dostępne, ale często wymagają wymiany.

SPRAWDŹ LATARKI EDC Zobacz wszystkie
 1. Latarka Olight I5R EOS - 350 lumenów
  Latarka Olight I5R EOS - 350 lumenów
  Wysyłka: Natychmiast
  169,99 zł 199,99 zł
  Oszczędzasz 30,00 zł
 2. Latarka Olight I5T EOS - 300 lumenów
  Latarka Olight I5T EOS - 300 lumenów
  Wysyłka: Natychmiast
  139,99 zł 165,00 zł
  Oszczędzasz 25,01 zł
 3. Latarka akumulatorowa Olight S1R II Baton - 1000 lumenów
  Latarka akumulatorowa Olight S1R II Baton - 1000 lumenów
  Wysyłka: Natychmiast
  279,00 zł 319,00 zł
  Oszczędzasz 40,00 zł
 4. Latarka akumulatorowa XRG P15 USB
  Latarka akumulatorowa XRG P15 USB
  Wysyłka: Natychmiast
  35,00 zł 39,99 zł
  Oszczędzasz 4,99 zł
 5. Latarka Olight I3E EOS - 90 lumenów
  Latarka Olight I3E EOS - 90 lumenów
  Wysyłka: Natychmiast
  49,99 zł 59,99 zł
  Oszczędzasz 10,00 zł

Apteczka EDC - podstawowe wyposażenie

Jednym z ważniejszych elementów zestawu EDC jest apteczka pierwszej pomocy, która może być zarówno uproszczona, jak i bardziej rozbudowana. Apteczka EDC z założenia powinna zawierać m.in.: bandaż, opatrunki czy gaziki nasączone alkoholem. Dodatkowo warto uzupełnić apteczkę o: przylepiec, kilka plastrów różnej wielkości, rękawiczki, nożyczki, tabletki przeciwbólowe i folię NRC.

Warto pamiętać o tym, że jeśli nie chcemy sami kompletować apteczki, na rynku dostępne są apteczki z wyposażeniem, które zawierają podstawowe akcesoria pierwszej pomocy. Z biegiem czasu taką apteczkę można uzupełnić o dodatkowe elementy.

Pozostałe elementy zestawu EDC o których warto pomyśleć

Poza kluczowymi akcesoriami, jest wiele innych przydatnych przedmiotów, które warto wziąć pod uwagę przy kompletowaniu zestawu EDC. Dodatkowy ekwipunek może znacznie zwiększyć funkcjonalność zestawu. Poniżej przedstawiamy niektóre z akcesoriów, które mogą być ważnymi elementami osobistego zestawu EDC:

  1. Źródło ognia

Źródłem ognia wchodzącym w skład EDC może być np. krzesiwo, zapalniczka lub zapałki. Krzesiwo sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych, niezależnie od tego, czy na dworze jest wietrznie i deszczowo czy ciepło i sucho. Jest to narzędzie, które może być użyte nawet kilka tysięcy razy. Choć korzystanie z krzesiwa jest stosunkowo proste, to wymaga wcześniejszego treningu.

Łatwym sposobem na rozpalenie ognia, który nie wymaga specjalnego przygotowania, jest użycie zapałek. Zwykłe zapałki są jednak podatne na podmuchy wiatru, dlatego szczególnie polecamy zapałki sztormowe, które dobrze sprawdzają się w wietrznych i wilgotnych warunkach. Inną opcją są zapalniczki. Na rynku dostępne są różne rodzaje, takie jak: zapalniczki plazmowe, gazowe czy benzynowe.

  1. Linka paracord

Linka paracord może być wykorzystywana do mocowania do plecaka dodatkowych przedmiotów, na przykład latarki. Można ją również wykorzystać do naprawy plecaka lub zawiązania buta w przypadku uszkodzenia sznurowadła. W czasie wypraw outdoroowych może się przydać do zbudowania schronienia lub wysuszenia mokrych rzeczy, jeśli zaskoczy nas deszcz.

  1. Długopis i notes

Przydatnym przedmiotem codziennego użytku jest również długopis taktyczny, który umożliwia pisanie w trudnych warunkach, a w sytuacjach zagrożenia może posłużyć jako narzędzie do samoobrony.

Notatnik wodoodporny pozwala na zapisywanie i odczytywanie ważnych informacji niezależnie od warunków atmosferycznych. Bywa niezastąpiony, gdy brakuje dostępu do urządzeń elektronicznych.

  1. Karabińczyk

Karabińczyk można wykorzystać w celu przymocowania do paska lub plecaka innych niewielkich przedmiotów, takich jak: rękawice albo narzędzie wielofunkcyjne.

  1. Kompas

W sytuacjach awaryjnych lub gdy technologia jest poza zasięgiem kompas jest niezastąpionym narzędziem do wyznaczania kierunku i orientacji w terenie.

  1. Akcesoria do samoobrony

Podczas przebywania w niebezpiecznych miejscach lub w czasie nocnych podróży ważnym ekwipunkiem EDC są akcesoria do samoobrony. Zapewniają one poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwiają skuteczną obronę w przypadku napadu. W tym celu przydatne będą: gazy pieprzowe, kubotany, odstraszacze lub pałki teleskopowe - służą do samoobrony i są niezastąpione w niebezpiecznych sytuacjach.

Jak skompletować własny zestaw EDC?

Podczas kompletowania zestawu EDC należy najpierw określić swoje potrzeby i styl życia. Na tej podstawie można zdecydować, jakie przedmioty powinny się w nim znaleźć. Dla osób, które pracują w biurze i poruszają się głównie po mieście, wystarczający będzie niewielki zestaw. Może znaleźć się w nim np.: portfel, klucze, telefon, mały nóż lub narzędzie wielofunkcyjne i kilka plastrów na drobne skaleczenia. Jednak, jeśli pracujemy w trudniejszych warunkach lub często przebywamy z dala od domu, potrzebujemy większego zestawu. To może być plecak z latarką, narzędziem wielofunkcyjnym, nożem, akcesoriami do samoobrony i dobrze zaopatrzoną apteczką. Co za tym idzie, każdy musi samodzielnie określić swój zestaw niezbędnych przedmiotów.

Pierwszy zestaw EDC może być niewielki, a następnie rozbudowywany w miarę potrzeb. Warto również pamiętać, że zawsze możemy skompletować kilka wersji zestawu EDC na różne okoliczności.

W czym przenosić akcesoria EDC?

Zestaw EDC można przechowywać na różne sposoby, w zależności od potrzeb i osobistych preferencji. Wszystko zależy od tego, czy nosimy ze sobą dużą liczbę akcesoriów czy tylko kilka przedmiotów, które zmieszczą się nawet w kieszeni. Osoby chcące przenosić dużo rzeczy, mają do dyspozycji specjalne plecaki EDC, które zostały zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i łatwej organizacji. Tego typu plecaki są zazwyczaj wyposażone w wiele kieszeni oraz przegródek. Umożliwia to uporządkowanie przedmiotów, dzięki czemu są one łatwo dostępne.

Jeśli jednak użytkownik dysponuje mniejszym zestawem EDC, może wybrać np. nerkę albo kieszeń mocowaną do pasa. To szczególnie dobry pomysł, jeśli chcemy mieć niezbędne rzeczy zawsze przy sobie, bez konieczności noszenia większego plecaka.

Oferta odzieży, akcesoriów i zestawów EDC w Militaria.pl

W Militaria.pl znajdziesz nie tylko dodatkowe przedmioty do uzupełnienia swojego zestawu EDC, lecz także narzędzia, akcesoria i odzież, które stanowią jego podstawę. Dysponujemy różnymi modelami noży EDC, które sprawdzą się podczas wielu sytuacji, takich jak krojenie żywności na biwaku czy przecinanie lin. Dodatkowo oferujemy specjalne noże ratownicze – niezastąpione w sytuacjach awaryjnych. Zaprojektowano je specjalnie do przecinania pasów bezpieczeństwa i wybijania szyb.

Wśród naszych produktów nie brakuje również multitooli EDC, które stanowią nieocenioną pomoc podczas codziennych zadań. Cechuje je solidna konstrukcja i połączenie wielu przydatnych funkcji w jednym kompaktowym narzędziu, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca w ekwipunku.

W asortymencie Militaria.pl znajdują się również wytrzymałe plecaki, nerki i torby EDC służące do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Dostępne są również drobne przedmioty, takie jak: karabińczyki, notesy, linki paracord i krzesiwa dla tych, którzy potrzebują więcej akcesoriów niż te podstawowe.

 

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49