Zegarki lotnicze są cenione za swój wyjątkowy wygląd oraz funkcjonalność, a wiąże się z tym historia. W przeszłości zaistniała wyraźna potrzeba związana z zegarkami dla pilotów, które będą charakteryzować się niezawodnością, bardzo dobrą czytelnością, a przy tym również prostotą obsługi. Uznaje się, że pierwszy zegarek lotniczy został stworzony gdy Alberto Santos-Dumont (pionier lotnictwa) w 1906 roku poprosił Luisa Cartier o stworzenie zegarka spełniającego jego potrzeby. Nie mógł być nieczytelny i problematyczny w użytkowaniu - każdorazowe sięganie do kieszeni po zegarek w celu odczytania czasu, nie wchodziło w grę.
Tym sposobem zrodził się projekt zegarka na rękę, przeznaczonego dla pilotów oraz nawigatorów. Współczesne zegarki pod względem stylistyki często nawiązują wizualnie do zegarków lotniczych, a potocznie określa się je jako "pilot" lub "awiator". Mają one proste, kontrastowe tarcze, charakteryzujące się bardzo dobrą czytelnością. W tym typie zegarków często spotyka się również duże koperty, a brak zbędnych dodatków uznaje się za zaletę (mają negatywny wpływ na czytelność). Materiały w postaci stali nierdzewnej i skóry są w nich stosowane najczęściej.
Dziś piloci są wspierani przez rozwiązania współczesnej techniki, a zegarki nie są już wykorzystywane chociażby podczas nawigowania, jednak pozostałości po ich historycznych zastosowaniach, np. w postaci dużej koronki, to wciąż stały element tzw. zegarków lotniczych. Ich styl, niezawodność oraz ciekawa historia powodują, że wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i mają wielu zwolenników.