Rewolwery i karabiny czarnoprochowe w ofercie Militaria.pl to nie eksponaty historyczne, ale prawdziwe repliki broni palnej, które umożliwiają entuzjastom strzelectwa doświadczyć autentycznych wrażeń znanych strzelcom sprzed wieków. Zgodnie z polskim prawem, zakup broni palnej wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub jej współczesnych replik nie wymaga zezwolenia, a jedynie ukończenia 18 roku życia.
W tym poradniku omówimy budowę karabinów i rewolwerów czarnoprochowych, a także mechanizmy ich działania, rodzaje zamków stosowanych w tego typu broni oraz praktyczne akcesoria usprawniające ich użytkowanie.
Budowa rewolweru czarnoprochowego
Rewolwer czarnoprochowy odegrał znaczącą rolę w historii broni palnej, zwłaszcza w XIX wieku. Jego rozwój i popularność wiążą się ściśle z postacią Samuela Colta, który w 1836 roku opatentował model Colt Paterson, który stał się pierwszym seryjnie produkowanym rewolwerem. Miał on 5-komorowy bęben i otwarty szkielet bez górnego zamknięcia. Początkowo w kalibrze 0,28 cala, później 0,36 cala, nie miał kabłąka spustu ani pobojczyka. Spust chował się w korpusie, a wczesne modele wymagały demontażu bębna do załadowania. Odpowiedzią na niedoskonałości rewolwerów Colta był Remington, który wprowadził pewne ulepszenia. Obecnie produkuje się między innymi repliki rewolwerów Remingtona, takie jak model 1858. Z kolei wśród rewolwerów Colta szczególną sławę zdobył model 1873 Single Action Army. Poniżej można zobaczyć budowę rewolweru czarnoprochowego, a konkretnie współczesnej repliki:

Budowa karabinu czarnoprochowego
Współczesne repliki karabinów czarnoprochowych dostępne w sklepie Militaria.pl są wzorowane na modelach z zamkiem kapiszonowym, które były używane w XIX wieku. Na przełomie lat 30. i 40. XIX wieku zamek kapiszonowy zyskał na popularności i został wprowadzony do powszechnego użytku w wojsku. Okazał się prostszy w obsłudze i bardziej niezawodny w działaniu w porównaniu do starszego zamka skałkowego. Strzelec nie musiał już ręcznie podsypywać prochu na panewkę, a sam mechanizm był mniej podatny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć. Dzięki tym zaletom zamek kapiszonowy skutecznie wyparł z użycia wcześniejszy zamek skałkowy. Poniżej można zobaczyć budowę karabinu czarnoprochowego, a konkretnie współczesnej repliki:

Zasada działania broni czarnoprochowej
W broni czarnoprochowej wystrzelenie pocisku następuje dzięki gwałtownemu spalaniu czarnego prochu. Tego typu broń jest najczęściej ładowana odprzodowo, czyli od strony lufy, osobno prochem, pociskiem i elementami uszczelniającymi. Oczywiście pojawiły się również modele broni odtylcowej, takie jak karabiny i rewolwery. We wczesnej ręcznej broni palnej proch zapalano za pomocą tlącego się lontu, który umieszczano w otworze w lufie. Później konstruktorzy stosowali różne mechanizmy odpalające ładunek po pociągnięciu spustu, między innymi: zamek kołowy, lontowy, kapiszonowy, skałkowy czy iglicowy. Poniżej można zobaczyć zasadę działania broni z zamkiem kapiszonowym:

Rodzaje zamków stosowanych w broni czarnoprochowej
W broni czarnoprochowej stosowano różne rodzaje zamków, które ewoluowały na przestrzeni wieków, z czasem dostosowując się do potrzeb użytkowników i rozwoju technologii:
Zamek skałkowy — działa na zasadzie krzesania iskry przy pomocy krzemienia zamontowanego między szczękami kurka. Ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie kurka, który krzemieniem uderza w krzesiwo. Iskra trafia w podsypaną prochem panewkę inicjując spalanie prochu, a co za tym idzie wystrzał. Zamek skałkowy stosowany był powszechnie od końca XVII w. do połowy XIX w. Wyparty został w XIX wieku przez zamek kapiszonowy.

Zamek kapiszonowy — zapalenie naważki prochu w tego typu zamku następuje po uderzeniu kurka w kapiszon. Kapiszon montowany jest na kominek, który doprowadza ogień do prochu umieszczonego w lufie. Zamek kapiszonowy w drugiej połowie XIX w. został wyparty przez amunicję scaloną.

Akcesoria do broni czarnoprochowej, które warto mieć
Od przyborów do formowania prochu w lufie, przez narzędzia do konserwacji, aż po produkty zwiększające komfort i bezpieczeństwo podczas strzelania z broni czarnoprochowej – każdy miłośnik tego typu sprzętu powinien wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Poniżej przedstawiamy jakie akcesoria do broni czarnoprochowej warto kupić:
- Klucz do kominków — narzędzie umożliwiające odkręcenie kominków w celu ich wyczyszczenia lub demontażu w przypadku awarii.
- Wycior — narzędzie, na którym mocuje się różne rodzaje szczotek, umożliwiające usunięcie nagaru z przewodu lufy.
- Prasa do ładowania bębna — urządzenie usprawniające i przyspieszające proces ładowania bębna po jego wyjęciu z rewolweru, jednocześnie zmniejsza zużycie pobojczyka.
- Grajcar — przyrząd służący do wyciągania ołowianej kuli w razie niewypału. Może być także wykorzystywany do oczyszczania lufy.
- Kapiszonownik — narzędzie usprawniające umieszczanie kapiszonów na kominkach. Ułatwia ich mocne dociśnięcie.
- Prochownica — przyrząd do przenoszenia i precyzyjnego odmierzania prochu.
- Starter do kul — ułatwia ładowanie kul w broni odprzodowej.


Na strzelnicę warto zabrać też kilka akcesoriów ochronnych do strzelania z broni czarnoprochowej oraz własne tarcze:

Broń czarnoprochowa i akcesoria na strzelnicę w sklepie Militaria.pl
Zapoznaj się z ofertą broni czarnoprochowej w sklepie Militaria.pl. Wszystkie modele to repliki broni wyprodukowanej przed 1885 rokiem, dzięki czemu można je nabyć bez zezwolenia. Oferujemy w pełni funkcjonalne rewolwery, pistolety, karabiny i strzelby renomowanych marek, takich jak: Uberti, Pietta czy Davide Pedersoli. W naszym sklepie znajdziesz również niezbędne wyposażenie dla każdego użytkownika broni czarnoprochowej. Oferujemy m.in.: prochownice i lejki, flejtuchy do kul, przybitki, kulolejki, amunicję, wyciory i szczotki, a także wiele innych przydatnych akcesoriów.