NOWOROCZNA WYPRZEDAŻ DO -50% | Zamów dziś - dostawa już w poniedziałek

Podstawowe profile głowni

Podstawowe profile głowni

Czas dowiedzieć się kilku dodatkowych rzeczy o nożach - tym razem artykuł będzie zgłębiać tematykę profili głowni. Krótko opiszemy rodzaje głowni oraz gdzie mają zastosowanie - mamy nadzieję, że ułatwi to dobór noża do Twoich potrzeb.

 

Drop Point

Głownia o wyraźnie zaznaczonej krzywiźnie (o wyraźnym łuku) brzucha ostrza i łagodnym, lekko wypukłym spadku grzbietu w kierunku czubka. Ze względu na bardzo dobre właściwości tnące oraz wytrzymałość czubka profil ten jest powszechnie wykorzystywany w nożach myśliwskich i roboczych ogólnego przeznaczenia.

 

Clip Point

Głownia podobna do drop Point, przy czym posiada nieco mniejszą krzywiznę brzucha ostrza oraz grzbiet opadający w kierunku czubka noża po linii prostej. Charakteryzuje się większą zdolnością do przebijania, kosztem nieco gorszych właściwości tnących brzucha ostrza. Profil ten wydaje się stanowić złoty środek między głownią-narzędziem a głownią-bronią, dlatego stosuje się go zarówno w nożach myśliwskich, roboczych jak i bojowych.

 

Bowie:

Głownia o wyraźnie zaznaczonej krzywiźnie (o wyraźnym łuku) brzucha ostrza i ostrym, lekko wklęsłym spadku grzbietu w kierunku czubka. Często wklęsły odcinek grzbietu przy czubku jest zaostrzony lub ma możliwość naostrzenia. Ze względu na bardzo dobre właściwości tnące przy równocześnie wysokiej zdolności do przebijania profil ten jest powszechnie wykorzystywany w nożach bojowych i roboczych ogólnego przeznaczenia. Wadą głowni typu bowie jest stosunkowo niska wytrzymałość czubka.

 

Trailing Point

Głownia z mocno zaznaczoną krzywizną krawędzi i wyraźnym brzuchem ostrza oraz czubkiem znajdującym się ponad linią grzbietu. Zaletą tego rozwiązania są bardzo dobre właściwości tnące odcinka w okolicach brzucha ostrza, stąd profil ten znajduje zastosowanie w nożach myśliwskich przeznaczonych do skórowania. Wadą w tym profilu jest problematyczna kontrola nad czubkiem podczas pracy oraz utrudnione zadawanie pchnięć w walce.

 

Recurve

Głownia posiadająca krawędź tnącą w kształcie fali. Może to być profil Drop Point, Clip Point lub Bowie, ze wklęsłym odcinkiem zaczynającym się najczęściej od połowy głowni. Zapewnia doskonałe właściwości tnące dzięki bardzo wyraźnemu zaznaczeniu łuku ostrza, który ciągnie się na stosunkowo dużym odcinku. Znajduje zastosowanie w nożach myśliwskich, przeznaczonych do walki oraz w roboczych. Jego wady to trudność ostrzenia na płaskim kamieniu oraz mniejsza wytrzymałość głowni na obciążenia poprzeczne.

 

Kukri

Głownia tradycyjnych noży używanych przez nepalskich górali, podobna do starogreckich głowni kopis i machaira. W zasadzie jest to długa i szeroka głownia recurve z grzbietem typu Drop Point. Doskonale nadaje się do cięcia i rąbania. Jego wady to trudność ostrzenia oraz mniejsza wytrzymałość głowni na obciążenia poprzeczne.

 

Spear Point

Głownia o profilu symetrycznym. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są identyczne i tworzą kończysty czubek. W odróżnieniu od sztyletu profil Spear Point najczęściej posiada tylko jedną krawędź tnącą, grzbiet pozostaje nienaostrzony, lub ostry jedynie na krótkim odcinku od strony czubka. Jego wadą jest mała krzywizna brzucha ostrza i stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi. Znajduje zastosowanie w nożach bojowych oraz w niewielkich nożach codziennego użytku.

 

Dagger/Sztylet

Obosieczna głownia o profilu symetrycznym. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są identyczne i tworzą kończysty czubek. Obie krawędzie tnące są zaostrzone. Zalety tego rozwiązania to doskonałe zdolności penetracyjne i możliwość wykorzystania obosieczności w walce. Jego wady, podobnie jak w typie Spear Point to mała krzywizna brzucha ostrza i stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi. Znajduje zastosowanie w nożach wojskowych i taktycznych oraz przeznaczonych do samoobrony.

 

Tanto

Głownie o profilu "geometrycznym", w mniejszym lub większym stopniu nawiązujące do tradycyjnych japońskich mieczy i puginałów. Geometryczna głownia tanto nie ma brzucha, tylko ostre załamanie krawędzi tnącej, które tworzy kanciasty czubek. Zalety tego rozwiązania to większa wytrzymałość czubka (głownia szybciej osiąga pełną grubość) oraz większa zdolność zadawania ciężkich obrażeń w walce. Czubek działa jak gilotyna a ostre załamanie krawędzi tnącej pruje cięty materiał. Wady profilu tanto to gorsza przebijalność, gorsze właściwości tnące i niepraktyczne w codziennych zastosowaniach zakończenie głowni. Stosowany przede wszystkim w nożach taktycznych.

 

Spike

Głownia o kształcie ostrego, wydłużonego trójkąta. Charakteryzuje się bardzo ostrym czubkiem i minimalnym łukiem krawędzi tnącej. Stosuje się ją w niewielkich nożach codziennego użytku.

 

Warncliff

Ostrze przypominające kształtem dziób jastrzębia, podobne do typu Spike. Krawędź tnąca prosta (czasem nawet wklęsła), grzbiet ostro spadający w kierunku czubka ostrza. Sprawdza się przy struganiu i precyzyjnym cięciu. Znajduje zastosowanie głównie w niewielkich nożach codziennego użytku.

 

Sheepsfoot

Głownia nieposiadająca brzucha ostrza, z lekko łukowatą lub zupełnie prostą krawędzią tnącą i wypukłym, szybko opadającym grzbietem. Brak agresywnego czubka sprawia, iż głownia o tym profilu chętnie jest wykorzystywana w nożach ratowniczych. Można nim rozcinać ubrania, liny i pasy bezpieczeństwa bez ryzyka zranienia czubkiem noża ratowanej osoby.

 

Hookblade

Głownia posiadająca na grzbiecie hakowate wycięcie o zaostrzonych krawędziach. Najczęściej stosowana w nożach myśliwskich, gdzie ułatwia patroszenie i skórowanie upolowanej zwierzyny. Można też jednak spotkać podobne rozwiązanie w nożach ratowniczych, które mają służyć do rozcinania wszelkich materiałów przy minimalnym ryzyku zranienia ratowanych osób.

 

Infografika - rodzaje głowni noża

Na infografice zaprezentowano rodzaje głowni:

Bowie

Geometria:

  • wklęsły odcinek grzbietu przed czubkiem,
  • wyraźna krzywizna brzuchu ostrza.
Właściwości:
  • dobre właściwości penetracyjne czubka,
  • bardzo dobrze tnący brzuch.

Drop Point

Geometria:

  • wypukły spadek grzbietu w kierunku czubka,
  • wyraźna krzywizna brzucha ostrza.

Właściwości:

  • podwyższona wytrzymałość czubka,
  • bardzo dobrze tnący brzuch ostrza.

Clip Point

Geometria:

  • prosty spadek grzbietu w kierunku czubka,
  • przeciętna krzywizna brzucha ostrza.

Właściwości:

  • kompromis między wytrzymałością, a ostrością czubka,
  • właściwości tnące i penetracyjne w równowadze.

Tanto

Geometria:

  • pełna grubość głowni zaraz za czubkiem,
  • ostry kant zamiast brzucha ostrza.

Właściwości:

  • bardzo wytrzymały czubek głowni,
  • możliwość głębokiego cięcia kantem.

Dagger

Geometria:

  • obosieczna głownia o profilu symetrycznym,
  • stosunkowo niewielkie krzywizny ostrzy.

Właściwości:

  • doskonałe właściwości penetracyjne,
  • przeciętne właściwości tnące i wytrzymałość.

Spear Point

Geometria:

  • profil grzbietu naśladuje krzywiznę ostrza,
  • głownia podobna do sztyletu, lecz jednosieczna.

Właściwości:

  • właściwości penetracyjne zbliżone do sztyletu,
  • przeciętne właściwości tnące i wytrzymałość.

Karambit

Geometria:

  • cała głownia mocno zagięta do wewnątrz,
  • wyraźnie zaznaczony, ostry czubek.

Właściwości:

  • możliwość głębokiego cięcia czubkiem,
  • wklęsły odcinek działa jak sierp.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł i infografika pomoże Ci w wyborze - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą noży