Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę!

Tim Leatherman - poznaj ojca multitooli

Tim Leatherman - poznaj ojca multitooli

Multitool to wielofunkcyjne narzędzie zbudowane na bazie kombinerek, które wyposażono w wiele praktycznych narzędzi. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych multitooli na rynku są modele Leatherman. Marka ta jest szczególnie popularna wśród: preppersów, fanów survivalu, bushcraftu i outdooru, a także majsterkowiczów i służb mundurowych.

Multitool to bardzo dobrze znane narzędzie, ale co wiesz o jego wynalazcy, Timie Leathermanie? Z tego artykułu dowiesz się kim jest założyciel marki Leatherman, jak wyglądał proces powstawania multitoola i skąd wziął się na niego pomysł.

Kim jest Tim Leatherman?


Tim Leatherman, a w zasadzie Timothy S. Leatherman, jest założycielem firmy Leatherman Tool Group, Inc.

W 1970 roku uzyskał on tytuł zawodowy licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej na Stanowym Uniwersytecie w Oregonie. Pięć lat później odbył samochodową wycieczkę po Europie i Azji - z Amsterdamu do Iranu, podczas której pojawił się pomysł na wielofunkcyjne narzędzie, które dziś jest znane pod nazwą multitool. W 1980 roku uzyskał patent na swój wynalazek, a przez kolejne kilka lat próbował sprzedać swój produkt. Pierwsze kroki ku znanej nam dziś marce postawił w 1983 roku, kiedy wraz ze Stevenem Berlingiem założył firmę Leatherman Tool Group.

Tim Leatherman, choć formalnie przeszedł na emeryturę, nadal czynnie angażuje się w życie firmy, która obecnie liczy około 500 pracowników.

 

 

Mr.Crunch, PCT - początki multitoola Leatherman


Nie jest żadną tajemnicą, skąd wzięła się nazwa marki Leatherman. Nazwa ta często budzi rozbawienie, jak mówił sam Tim - wiele osób myśli, że Leatherman to wiekowa firma, która pierwotnie produkowała wyroby skórzane (ang. Leather - skóra), a później zajęła się produkcją narzędzi.

Dzisiejszy multitool Leatherman miał mieć zupełnie inną nazwę (mniej kojarzoną z nazwą firmy). Wynalazca początkowo planował je nazwać Mr. Crunch (ang. crunch - schrupać, trzeszczeć, skrzypieć, chrzęścić) z uwagi na główne narzędzie - kombinerki. Jednak pierwszego multitoola nazwano PST - Pocket Survival Tool (ang. kieszonkowe narzedzie survivalowe). Narzędzie pod nazwą Crunch też później powstało.

Powstawanie multitoola


Tim Leatherman, jako świeżo upieczony absolwent oregońskiego uniwersytetu, często używał noża harcerskiego do wszelkich drobnych napraw. Jednak, kiedy trafił na problem, którego jego nóż nie mógł rozwiązać, w jego umyśle kiełkował już projekt lepszego, bardziej praktycznego narzędzia.

W 1970 roku, w piwnicy akademika w Portland, w której grał w ping-ponga poznał swoją obecną żonę Chau. W 1975 roku nowożeńcy kupili zdezelowanego Fiata 600, którym wyruszyli w podróż po Europie i Bliskim Wschodzie, podczas której poszukiwali odpowiedzi na pytanie: jaki obrać kierunek w życiu. W trakcie tej wycieczki Tim poznał odpowiedź na swoje pytanie. Samochód, którym podróżował wraz z żoną nieustannie szwankował, miał problemy z okablowaniem i nieszczelnymi, przeciekającymi wężami. W motelach, w których nocowali warunki także nie były najlepsze. W większości z nich stan hydrauliki pozostawiał wiele do życzenia. Wszystkie te usterki wywoływały w Leathermanie frustrację, którą w końcu postanowił przelać na papier. W ten sposób powstał szkic noża harcerskiego ze szczypcami, których Tim potrzebował.

 

 

Przez kolejne trzy lata pracował w garażu budując prototyp narzędzia. Kiedy rezultaty były zadowalające, a wynalazca uzyskał patent, rozpoczął próby sprzedaży narzędzia różnym firmom. Spotykał się jednak z odmowami. Jego wynalazek odrzuciła firma produkująca noże, która uznała multitool za zbyt zaawansowane narzędzie. Z kolei firmy narzędziowe wierzyły, że tego typu gadżet nie stanie się popularny i nie przyniesie zysku. Leatherman próbował także współpracować z firmą AT&T i amerykańską armią, jednak i to nie przyniosło pożądanego rezultatu. Tim zrozumiał, że musi sam wyprodukować swój produkt.

Po ośmiu latach Pocket Survival Tool znalazł się w kieszeniach pierwszych nabywców, a już w 1993 roku sprzedaż wzrosła do ponad miliona sztuk rocznie. Produkty Leathermana były tak popularne, że kiedy w 1998 na rynek trafił multitool Wave z dnia na dzień sprzedał się w milionach sztuk.

Chociaż celem każdej firmy (również Leatherman) jest popularność i zysk, to Tim nie mógł się spodziewać, że jego produkty staną się najbardziej rozpoznawalnymi wielofunkcyjnymi narzędziami na świecie. Multitoole Leatherman używane są nie tylko przez fanów survivalu czy majsterkowiczów. Pojawiają się również w popkulturze. Można je spotkać w produkcjach kinowych takich jak: Ciche miejsce, Prędkość, Battlestar Galactica czy w rękach Toma Cruise'a w Oblivion. Multitool Leatherman to także oficjalna nazwa dla gadżetu w grze wideo Escape from Tarkov. Narzędzie Tima Leathermana znalazło się nawet w kosmosie - było używane przez astronautę NASA Donalda Pettita.

Warto wiedzieć, że Multitool Leatherman został uznany przez magazyn The New York Times, jako najlepszy multitool na rynku, wyprzedzając znane firmy takie jak: Gerber czy Victorinox.

Zapoznaj się z filmem o historii Leatherman:

 

 

Multitool obecnie


Dzisiejsze wersje multitoola Leatherman słyną z niezmiennej jakości, jednak firma nieustannie dąży do wypracowania nowych, lepszych rozwiązań. Oryginalny multitool znany był z kształtu motyla, gdzie dostęp do narzędzi wymagał jego otwarcia. W nowszych modelach narzędzia kierowane są na zewnątrz, a w niektórych modelach, dodatkowo umieszczono przyciski do otwierania różnych elementów.

Co ciekawe, jednym z pomysłów Tima Leathermana było umieszczenie w multitoolu latarki

Nietypowe zastosowanie multitoola


Wielofunkcyjne multitoole są tak rozbudowane pod względem liczby narzędzi, że można je wykorzystać przy niezliczonych czynnościach. Z jego pomocą:

  • przetniesz drut,

  • otworzysz konserwę,

  • wkręcisz wiele różnych śrub,

  • przepiłujesz metal i drewno,

  • przybijesz gwóźdź.

Najbardziej kreatywne zastosowanie dla multitoola znalazł dyrektor generalny firmy - Ben Rivera. Za pomocą nożyczek dostępnych w narzędziu przeciął... pępowinę po narodzinach swojego dziecka.

A do czego multitoola używa jego wynalazca? Wykorzystanie najpopularniejszego wielofunkcyjnego narzędzia na świecie niestety w tym przypadku nie jest spektakularne, ponieważ Tim Leatherman używa swojego modelu multitoola... do otwierania paczek od Amazona.

 

 

Multitool Leatherman w Militaria.pl


Jeśli szukasz własnego multitoola Leatherman, sprawdź asortyment w sklepie Militaria.pl

Militaria.pl jest jedynym dystrybutorem narzędzi marki Leatherman w Polsce. W naszej ofercie znajdziesz oryginalne multitoole w atrakcyjnych cenach. Warto także pamiętać o 25-letniej gwarancji na wszystkie narzędzia tej marki. Dodatkowo oferujemy multitoole Leatherman z grawerem, który świetnie sprawdzi się na przykład jako prezent.

W 2015 roku Tim Leatherman odwiedził nasze salony firmowe w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Podczas spotkań fani mogli między innymi uzyskać podpis Tima Leathermana na narzędziach.