Celowniki do wiatrówek
No creation
No creation
- ABBEY 1 produkt
- Action Sport Games 10 produkty
- AGM Global Vision 10 produkty
- Aim-O 6 produkty
- Armytek 1 produkt
- ATN 2 produkty
- Baader Planetarium 3 produkty
- Big Dragon 1 produkt
- Boker 1 produkt
- Bolle 5 produkty
- BSA 2 produkty
- Burris 18 produkty
- Bushnell 48 produkty
- Butler Creek 29 produkty
- Carson 9 produkty
- CenterPoint Optics 1 produkt
- Crosman 2 produkty
- Cybergun 4 produkty
- Delta Optical 70 produkty
- DMAG 2 produkty
- Duracell 12 produkty
- Energizer 6 produkty
- EverActive 9 produkty
- GAMO 5 produkty
- GP Batteries 2 produkty
- Guide 1 produkt
- Hawke 20 produkty
- Hikvision 13 produkty
- Holosun 37 produkty
- Itson 4 produkty
- JJ Airsoft 33 produkty
- Lenspen 1 produkt
- Levenhuk 2 produkty
- M-Tac 1 produkt
- Maxell 2 produkty
- McNett 1 produkt
- Novus Precision 3 produkty
- Nuprol 1 produkt
- Olight 7 produkty
- ProTechGuns 1 produkt
- Pulsar 21 produkty
- Real Avid 2 produkty
- RifleCX 1 produkt
- Rocket 1 produkt
- Rusan 28 produkty
- SBR Sports 1 produkt
- Sig Sauer 4 produkty
- Simmons 23 produkty
- Spuhr 2 produkty
- Steiner Optik 6 produkty
- Streamlight 4 produkty
- Strike Systems 12 produkty
- Swiss Arms 1 produkt
- Swiss Eye 1 produkt
- Tasco 5 produkty
- Theta Optics 27 produkty
- TM 1 produkt
- TruGlo 1 produkt
- Umarex 21 produkty
- UTG 12 produkty
- Varta 2 produkty
- Vector Optics 130 produkty
- Vortex 28 produkty
- WADSN 12 produkty
- Walther 2 produkty
- Wheeler 1 produkt
- Wiley X 1 produkt
- Yukon 3 produkty
- Producent Varta Usuń ten element
- Okazje Końcówka serii Usuń ten element
Przedstawiamy kategorię różnego rodzaju celowników do wiatrówek. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jaki celownik dobrać do konkretnego modelu wiatrówki, jakie są różnice między kolimatorem, celownikiem laserowym do wiatrówek a lunetą. Przede wszystkim, wiatrówka (z angielskiego airgun) jest pistoletem bądź karabinem zasilanym sprężonym powietrzem. Mogą to być naboje co2, tłok sprężający powietrze w cylindrze lub wiatrówki PCP, które zasilane są powietrzem magazynowanym w kartuszu pod lufą. Wiatrówka PCP ładowana jest za pomocą pompki lub butli ze sprężonym powietrzem. W Polsce możemy posiadać bez zezwolenia wiatrówkę, której siła nie przekracza 17J.
Praktycznie każda wiatrówka jest zaopatrzona w podstawowe przyrządy celownicze, czyli w mechaniczną muszkę i szczerbinkę. Jest to dobre rozwiązanie do strzelania na mniejsze dystanse — około 10-15 metrów. Jeżeli jednak jesteś już średniozaawansowanym strzelcem, taki typ strzelania raczej przestanie Ci wystarczać i zapragniesz strzelania na większe odległości. Problem w tym, że im dalej jest ustawiony obiekt, tym bardziej zasłania go nachodząca na niego muszka, więc strzelanie precyzyjne na ponad dwadzieścia metrów za pomocą podstawowych przyrządów celowniczych będzie mocno utrudnione. Tutaj z pomocą przychodzą nam np. celowniki laserowe do wiatrówek. Są one przede wszystkim przeznaczone do pistoletów, które posiadają szyny pod lufami. Najczęściej w standardzie 22 mm szyny RIS, bo tak się nazywają, są kompatybilne z celownikami laserowymi lub latarkami – występują nie tylko we wiatrówkach, identyczna zasada działania występuje w broni palnej i wspomaga policjantów lub jednostki specjalne podczas przeprowadzanych operacji. W celownikach laserowych do wiatrówek umieszczony został laser o niewielkiej mocy, który po uruchomieniu wskazuje nam czerwoną wiązką miejsce, gdzie padnie strzał. Są one kalibrowane mniej więcej w ten sam sposób co kolimatory i lunety, czyli posiadają dwa poziomy regulacji celu – pionowy i poziomy.
Celowniki laserowe do wiatrówek służą do dynamicznego strzelania. Zamontowane na pistolecie sprawiają, że nie musimy optycznie zgrywać muszki ze szczerbinką, aby oddać strzał, a możemy oddać kilka strzałów następujących po sobie, np. strącając ustawione w tym celu puszki lub tarcze, z których odczytamy wynik. Celownik laserowy do wiatrówki przyda się także podczas trenowania szybkiego dobywania pistoletu z kabury i oddania praktycznie natychmiastowego strzału, co jest ważnym elementem szkolenia służb mundurowych. Teraz nie musisz już iść na strzelnicę — wybierając odpowiedni model wiatrówki i zakładając celownik laserowy, możesz szkolić się nawet w domu. Podczas strzelania ze wspomaganiem laserowym, nadal jednak pozostając przy broni krótkiej, skuteczny dystans wyniesie maksymalnie dwadzieścia metrów rzeczywistej celności, nawet podczas strzelania z broni palnej. Jeżeli pragniesz strzelania bardziej precyzyjnego, możesz zastanowić się nad użyciem kolimatora pistoletowego, który jest coraz popularniejszym narzędziem celowniczym. Zastępuje on wtedy muszkę i szczerbinkę, najczęściej bez przybliżenia, a w jego środku znajduje się świecący czerwony punkt, który ma zastąpić muszkę. Do tej pory, rozwiązanie to było dostępne jedynie dla karabinków szturmowych, ale coraz częściej pojawia się także na pistoletach. Luneta zaś zapewnia nam przybliżenie, które jest niezbędne podczas strzelania na dalekie dystanse. Jednak jest to przyrząd najczęściej stosowany na karabinkach, gdyż do strzelania na ponad dwadzieścia metrów potrzebujemy dobrej stabilizacji oraz mocy pocisku, która pozwoli nam ten efekt osiągnąć. Pamiętaj, żeby podczas pracy lub zabawy z celownikami laserowymi do wiatrówek, pod żadnym pozorem, nie kierować wiązki lasera w oczy — swoje czy kogokolwiek innego! Jest to bardzo ważna kwestia bezpieczeństwa podczas obsługi tego typu sprzętu.