MĘSKIE PREZENTY - GWARANCJA DOSTAWY PRZED MIKOŁAJKAMI | Zamów z darmową dostawą do Paczkomatu InPost

Co zabrać na ćwiczenia rezerwy? Jak się na nie przygotować?

Co zabrać na ćwiczenia rezerwy? Jak się na nie przygotować?

Ćwiczenia rezerwy to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności wojskowych, integracji z innymi członkami jednostki oraz przetestowania sprawności fizycznej i psychicznej. Aby jak najlepiej wykorzystać ten czas i zminimalizować stres związany z wyjazdem, warto odpowiednio się przygotować.

W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, co zabrać na ćwiczenia rezerwy, jak również informacje o tym, czy owe przedmioty są obowiązkowe.

Co zabrać na ćwiczenia rezerwy?

Wojsko zapewnia podstawowy sprzęt, odzież i wyżywienie na potrzeby ćwiczeń rezerwy, ale warto wziąć ze sobą dodatkowe rzeczy. Dlaczego? Po pierwsze, Twój komfort to priorytet, a dodatkowe przedmioty mogą go znacznie poprawić. Po drugie, lepiej szkolić się na własnym, sprawdzonym sprzęcie niż być zależnym od tego otrzymanego przez jednostkę wojskową.

Zastanawiasz się, co zabrać na ćwiczenia rezerwy? W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie akcesoria, odzież czy żywność mogą okazać się przydatne. Należy też pamiętać, że w zależności od wytycznych z danej jednostki będziesz musiał zabrać ze sobą:

  • kartę powołania,
  • książeczkę wojskową,
  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • numer konta bankowego.

Pamiętaj, że lista rzeczy, które warto mieć przy sobie podczas ćwiczeń rezerwy może się różnić w zależności od pory roku, specyfiki jednostki wojskowej i indywidualnych potrzeb. Zawsze warto sprawdzić regulamin ćwiczeń lub skontaktować się z jednostką w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Odzież i akcesoria ochronne

Poza standardowymi mundurami wojskowymi i akcesoriami, które otrzymasz, dobrze jest zaopatrzyć się we własną bieliznę, odzież termoaktywną, rękawice taktyczne czy nakolanniki.

  • Bielizna

Nie zapomnij wziąć bielizny na zmianę. Postaw na klasyczne bokserki – bawełniane lub syntetyczne, które nie ograniczają ruchów i zapewniają swobodę podczas ćwiczeń.

Zabierz też długie skarpety wykonane na przykład z wełny merynosów, która odprowadza wilgoć.

  • Odzież termoaktywna

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą odzieży termoaktywnej. Świetnie odprowadza wilgoć podczas ćwiczeń. Możesz zdecydować się na zestaw składający się z koszulki z długim rękawem i spodni.

Bielizna termoaktywna - koszulka

  • Rękawice taktyczne

Nikt nie powinien mieć zastrzeżeń, jeśli zdecydujesz się na używanie własnych rękawic taktycznych, np. podczas pracy z bronią. Przydadzą się w czasie jej odbezpieczania, zabezpieczania czy wyjmowania magazynka.

Warte uwagi są rękawice od firmy Mechanix – dobrze chronią dłonie i zapewniają pewny chwyt.

Rękawice taktyczne Mechanix Wear FastFit Olive Drab
Wygodne rękawice taktyczne Mechanix Wear FastFit
  • Ochraniacze na kolana

Możesz też zabrać swoje ochraniacze na kolana. Podczas intensywnych ćwiczeń częste opieranie się na kolanach może powodować ból i dyskomfort, a z czasem nawet prowadzić do poważniejszych problemów ze stawami. Warto zdecydować się na ochraniacze wykonane z polimeru, który jest bardzo wytrzymałym materiałem.

Ochraniacze na kolana marki Condor
Lekkie i wygodne ochraniacze na kolana Condor KP2

 

Warto dodać, że wszystkie dodatkowe przedmioty, które chcesz zabrać ze sobą na szkolenie, powinny być w kamuflażu wz.93 Pantera leśna lub Olive MON. Pamiętaj, że instruktor może nie zezwolić Ci na korzystanie z własnego wyposażenia, jeśli nie spełniasz tych wymagań.

Obuwie sportowe

Podczas ćwiczeń rezerwy będziesz dużo trenować, więc ważne jest, abyś miał wygodne i wytrzymałe buty sportowe. Chociaż otrzymasz buty od wojska, zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynieść własne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie buty kupić, polecamy obuwie z niską cholewką wyposażone w wodoodporną i oddychającą membranę. Koniecznie zwróć uwagę na wkładki, które powinny dobrze amortyzować wstrząsy.

To, co również przyda się w takich butach sportowych, to system szybkiego sznurowania umożliwiający błyskawiczne zawiązanie butów i ruszenie w dalszą drogę, nawet jeśli sznurówki rozwiążą się podczas ćwiczeń.

Przydatne narzędzia - multitoole, latarki, scyzoryki

Multitool, scyzoryk i latarka to narzędzia, które mogą przydać się podczas ćwiczeń rezerwy. Przy użyciu narzędzia wielofunkcyjnego możesz naprawić podręczne przedmioty, otworzyć konserwę czy przeciąć linę. Scyzoryk również wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji.

Multitool Leatherman Wave Plus
Multitool Leatherman Wave Plus - wyposażony w 18 narzędzi w jednym

Taktyka nocna może być jednym z elementów szkolenia. Na taką ewentualność warto wyposażyć się we własne źródło światła. Polecamy wybrać np. czołówkę.

 

Środki do czyszczenia i pielęgnacji obuwia

Buty z pewnością szybko zaczną się niszczyć z powodu intensywnych ćwiczeń. Właśnie dlatego najlepiej zabrać ze sobą pastę do butów – czarną lub brązową, ponieważ takie właśnie buty otrzymasz od wojska.

Pasta do butów - czarna do wojska

Pasta do butów pomaga chronić skórę przed brudem, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi, co pozwala przedłużyć ich trwałość. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie pasty w sztyfcie.

Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą trzech rodzajów szczotek: do czyszczenia butów, polerowania oraz nakładania pasty.

 

Niezbędne przybory kosmetyczne

Higiena osobista podczas ćwiczeń rezerwy to nie tylko kwestia komfortu i czystości. Od tego zależy również zdrowie i morale każdego żołnierza. Mimo że wojsko zapewnia podstawowe przybory toaletowe, ich jakość nie zawsze jest zadowalająca. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie sprawdzonych kosmetyków i artykułów higieny osobistej, aby zadbać o swoje potrzeby w warunkach polowych. Co przede wszystkim warto ze sobą zabrać?

  • Kosmetyczka na akcesoria

    W kosmetyczce uporządkujesz wszystkie potrzebne przybory toaletowe i akcesoria higieniczne. Nie będziesz musiał szukać ich w całym plecaku czy torbie. Warto postawić na średniej wielkości modele z przegródkami i solidnym zamkiem błyskawicznym.

  • Szczoteczka do zębów

    Zapewnione przez wojsko szczoteczki do zębów spełniają swoją podstawową funkcję, ale posiadanie własnej może zapewnić większy komfort i pewność co do jej jakości. Możesz wybrać np. składaną szczoteczkę do zębów, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

  • Akcesoria do golenia

    Wyposaż się też w maszynkę do golenia, żyletki, brzytwę, a także pędzel do golenia i mydło. Zgodnie z regulaminem każdy żołnierz musi być dokładnie ogolony, co może być również sprawdzane podczas porannego apelu.

  • Obcinaczka do paznokci

    Podczas ćwiczeń rezerwy często dochodzi do kontaktu z brudem, błotem i innymi zanieczyszczeniami. Jeśli paznokcie są zbyt długie, zbiera się pod nimi dużo zabrudzeń, dlatego lepiej je skrócić.

  • Ręcznik

    Zabierz ze sobą własny ręcznik, najlepiej szybkoschnący. Wysycha on na słońcu nawet w kilka minut, podczas gdy suszenie ręcznika bawełnianego może trwać godzinami.

  • Papier toaletowy

    Na wszelki wypadek warto mieć rolkę (lub dwie) papieru, ponieważ może się przydać na poligonie. 

 

SPRAWDŹ AKCESORIA DO GOLENIA Zobacz wszystkie

Zestaw pierwszej pomocy

Podczas gorączkowych przygotowań do ćwiczeń rezerwy łatwo zapomnieć o czymś tak oczywistym, jak apteczka pierwszej pomocy. Tymczasem jej posiadanie jest kluczowe w przypadku drobnych urazów, otarć czy innych problemów zdrowotnych.

Warto mieć pod ręką własną apteczkę - z gotowym wyposażeniem lub do samodzielnego uzupełnienia. Najważniejsze jest, aby apteczka zawierała takie elementy jak:

Dodatkowa żywność

Podczas ćwiczeń rezerwy jedzenie jest zapewniane przez jednostkę wojskową. Jednak dodatkowo możesz po prostu chcieć uzupełnić zapasy energii po wyczerpujących ćwiczeniach. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie prowiant, który zaspokoi głód i dostarczy energii. Co możesz ze sobą zabrać? Poniżej przykłady:

Czekolada Scho-Ka-Kola gorzka z kofeiną
Na zdjęciu niemiecka czekolada Scho-Ka-Kola z kofeiną

Co jeszcze warto zabrać na szkolenie rezerwy?

Powyżej wymieniliśmy konkretne grupy produktów, które są bardzo przydatne, ale możesz również potrzebować innych dodatkowych rzeczy. Pamiętaj, że podczas szkolenia będziesz podlegać regulaminowi. Zapoznaj się z nim przed wyjazdem, aby nie okazało się, że zabierasz ze sobą coś, czego nie można przechowywać. Możesz też zabrać:

  • kubek – przyda się, gdy będziesz chciał napić się herbaty lub kawy poza stołówką,
  • linka paracord – użyteczna np. do rozwieszania prania,
  • notes i długopis – do zapisywania informacji ze szkoleń,
  • akcesoria krawieckie – umożliwią Ci zaszycie dziurawej skarpety czy urwanego guzika,
  • taśma naprawcza – może być używana do naprawy uszkodzonego ekwipunku,
  • niezbędnik – może się przydać do zjedzenia posiłku poza stołówką,
  • powerbank – przyda się do naładowania telefonu, gdy inne źródła zasilania nie są dostępne.

Czy ćwiczenia rezerwy są obowiązkowe?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ćwiczenia rezerwy są obowiązkowe. Z przepisów Ustawy o Powszechnym Obowiązku Obrony Rzeczypospolitej Polskiej jasno wynika, że udział w ćwiczeniach wojskowych jest dla powołanych osób obowiązkowy.

Na podstawie ustawy o Obronie Ojczyzny z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 655) z obowiązku stawiennictwa na ćwiczenia rezerwy zwolnione są:

Osoby zwolnione ze względu na stan zdrowia:

  • uznane przez komisję lekarską za trwale niezdolne do służby wojskowej.
  • kobiety w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie.

Osoby sprawujące opiekę:

  • nad dziećmi do lat 8.
  • nad dziećmi od lat 8 do 18, jeśli opieki tej nie można powierzyć innym osobom.
  • nad osobami obłożnie chorymi, jeśli opieki tej nie można powierzyć innym osobom.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca. W niektórych przypadkach mogą istnieć inne przesłanki do zwolnienia z obowiązku stawiennictwa na ćwiczenia rezerwy. W przypadku wątpliwości co do zwolnienia z ćwiczeń rezerwy należy skontaktować się z odpowiednią jednostką wojskową.

Oferta odzieży i akcesoriów na ćwiczenia rezerwy w Militaria.pl

Teraz już wiesz, co możesz zabrać na ćwiczenia rezerwy. Jest to oczywiście tylko nasza sugestia, być może będziesz potrzebować innych dodatkowych przedmiotów. Pamiętaj tylko, aby nie zabierać zbyt wiele, a także zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w Twojej jednostce.

W naszym asortymencie oferujemy niezbędną bieliznę, odzież termoaktywną, rękawice taktyczne i ochraniacze na kolana. Znajdziesz u nas także wszystkie potrzebne akcesoria higieniczne, które pozwolą Ci zadbać o higienę podczas ćwiczeń rezerwy. W ofercie mamy też apteczki, zarówno z wyposażeniem, jak i bez, a te bez można uzupełnić o plastry czy bandaże – dostępne również w naszym sklepie.

Dodatkowo oferujemy żywność długoterminową, w tym suchary, suszoną wołowinę i wiele innych produktów do wyboru. Nasza oferta obejmuje też różne dodatkowe akcesoria, takie jak: kubki, linki paracord, akcesoria krawieckie i powerbanki.